Лудогорец приема Стяуа тази вечер в плейофен реванш за класиране в групите на Шампионската лига. Румънският гранд спечели първата среща с 1:0 като домакин преди седмица.

Това е шестият случай, в който носителят на КЕШ за 1986 г. побеждава с 1:0 у дома в първата среща от елиминационна фаза от евротурнирите. Във всички предишни пет случая Стяуа губи на реванша, което пък от статистическа и историческа гледна точка дава шанс на Лудогорец да стане втория български тим в групите на Шампионската лига след „Левски“ през сезон 2006/07.

В два от предишните пет случая Стяуа продължава напред, въпреки че губи на реванша. През сезон 1997/98 румънците елиминират Бастия в Купата на УЕФА въпреки загубата с 2:3 във Франция, но в следващия етап (трети кръг) отпадат от Астън Вила. Преди три години в плейофите на Лига Европа пък грандът от Букурещ отстранява швейцарския Грасхопър след дузпи и се класира за груповата фаза. Румънският клуб завършва трети в Група „К“ след Ливърпул и Наполи и на една точка пред Утрехт.

Три пъти Стяуа отпада в Европа след домакинска победа с 1:0 в първия мач. За първи път това се случва през сезон 1989/90 във втория кръг на КЕШ, което по това време реално е 1/8-финал. Румънците побеждават ПСВ Айндховен с 1:0 с гол на Мариус Лакатуш в Букурещ, но на реванша губят с 1:5, въпреки че Лакатуш открива резултата в Айндховен в 17-ата минута. Следват два гола на Юл Елерман и хеттрик на Ромарио за „филипсите“. В следващия кръг (1/4-финалите) холандците отпадат след две загуби от Байерн.

През сезон 2005/06 Стяуа стига до полуфиналите на Купата на УЕФА и в първия мач записва домакинска победа с 1:0 над Мидълзбро с гол на Николае Дика. На реванша в Англия румънците повеждат с две попадения до 24-та минута – точни са Николае Дика (16-ата) и Дорин Гоян (24-ата). Мидълзбро обръща чрез Масимо Макароне, Марк Видука и Крис Ригот, а второто попадение на Макароне минута преди края праща английския тим на финал, където губи от Севиля с 0:4.

През пролетта на 2013 г. Стяуа стигна до 1/8-финалите на Лига Европа, където се изправи срещу Челси. На „Арена Национал“ в Букурещ Раул Русеску вкара от дузпа единствения гол в мача. На реванша в Лондон Хуан Мата даде аванс на „сините“, но Влад Кирикеш изравни точно преди почивката. Англичаните стигнаха до успеха с 3:1 след голове на Джон Тери и Фернандо Торес през второто полувреме. След това Челси отстрани Рубин и Базел, за да стигне до финал в турнира, където победи Бенфика с 2:1.