Националният ни отбор по баскетбол записа поредно поражение в похода към Евробаскет 2015. "Трикольорите"загубиха от Холандия с 57:66.  Българите паднаха от “лалетата” и в първата си среща от този квалификационен цикъл, като отстъпиха с 53:62 в Самоков. Нашите са в серия от четири поредени загуби, след които останаха извън борбата за класиране на Евробаскет 2015.
Сблъсъкът се игра в град Лайден, който се намира на 40 километра северно от столицата.

В мача за България не игра Николай Върбанов, който има проблеми с кръста. Домакините започнаха мача много агресивно и поведоха 13:4 след малко повече от четири минути игра. Нашите се посъвзеха и след няколко отлични атаки на суперталанта Александър Везенков успяха да намалят до 18:23. “Лъвовете” продължиха със зоновата преса в началото на втората четвърт и с това объркаха съперника. Скоро изравнихме (29:29), а и поведохме за първи път - 34:37 след нова тройка на отличния Везенков. На почивката българите водеха с 39:40, след като Божидар Аврамов вкара от далечна дистанция в заключителните секунди.

Холандия затвърди надмощието си в подкошието и продължи да наказва честите грешки на българите в защита. "Лалетата" постепенно се откъснаха напред в резултата, повеждайки с 53:47 минута преди края на третата четвърт. В последната ни атака Чавдар Костов успя да намали на 53:49. В последната четвърт домакините продължиха методично да трупат аванс. Те направиха серия от 10:0 след две тройки на Слагтер за 61:51 три минути преди края и без проблеми грабнаха важната победа с 66:57. По този начин те запазиха шансове за класиране на еврофиналите догодина.

Домакините имаха огромно надмощие в подкошието - 41 борби срещу само 17. Александър Везенков единствен завърши с двуцифрен точков актив за България - 26 точки. Талантът добави 5 борби и 3 отнети топки. Христо Захариев се отчете със 7, Асен Великов и Станимир Маринов завършиха с по 6 точки.

Роналд Шафтенаар беше най-резултатен за домакините със 17 точки. Арвин Слагтер и Томас Кьонис добавиха по 12.

Холандия – България 66:57 (23:18, 16:22, 14:9, 13:8)

ХОЛАНДИЯ: Леон Уилямс 3, Мохамед Кхерази 6, Арвин Слагтер 12, Ник Оудендаг 6, Роналд Шафтенаар 17 (Уорти де Йонг 10, Ралф де Пахтер, Декстър Хоуп, Томас Кьонис 12, Шейн Хаминк, Кевин Блекер 6)

БЪЛГАРИЯ: Божидар Аврамов 3, Станимир Маринов 6, Христо Захариев 7, Александър Везенков 26, Динко Маршавелски 4 (Павел Маринов, Асен Великов 6, Чавдар Костов 2, Станислав Ваклинов, Павлин Иванов 2, Димитър Димитров 1)