Юношеските ни национали до 19 години загубиха от Украйна с 0:1 в изключително важен мач на Европейското първенство в Унгария. Единственото попадение падна в 89-ата минута. След дузпа, изпълнена и пропусната от Харатин, Танковски довкара топката във вратата. Антонио Вутов пък пропусна дузпа за нас още преди почивката. След това поражение сме на дъното на класирането без спечелена точка и голова разлика 0:4.

Тимът, воден от Александър Димитров, загуби на старта на турнира с 0:3 от фаворита за титлата Германия и днес излезе за задължителна победа.

Само пълният успех запазваше живи шансовете на България за класиране на полуфиналите на Европейското. "Трикольорите" към момента са без точков актив, но съперникът, както и Сърбия, са с по 1 точка след равенството помежду им 1:1. Това запазва шансовете на "лъвчетата", които имат страхотната и напълно постижима възможност да се класират Световното. Дори и да финишираме трети в групата, ще си гарантираме квота за Мондиала следващата година в Нова Зеландия, което е основната цел на Александър Димитров и момчетата му.

Минути преди началото на мача родните национали оказаха морална подкрепа на националката при жените Вени Сърбинска. Младото момиче от Благоевград загуби майка си и сестра си след тежка катастрофа в Кресненското дефиле. В сравнение със сблъсъка с бундестима в нашия състав бяха направени две промени. Като ляв бек започва Мики Орачев, а Станислав Дрянов е предпочетен пред Стефан Велков.

Нашите момчета бяха по-активни на терена през първото полувреме и контролираха играта. Първо Вутов отправи опасен изстрел след четвърт час игра, но покрай целта. В 20-ата минута пък Дрянов шутира коварно, но стражът на Украйна (Шахтьор Донецк) спаси. Малко след това се стигна до напрежение пред българската врата, но Ради Цонев се намеси решително и изчисти.

В 27-ата минута стана най-чистото положение за нашите. Никола Колев беше повален в наказателното поле от Маркович. Румънският съдия Ищван Ковач побърза да посочи бялата точка - дузпа. С изпълнението на дузпата се нагърби Антонио Вутов. Халфът на Удинезе обаче предпочете да стреля технично в долния ляв ъгъл на вратата, но вратарят Богдан Сарнавски уцели посоката и изби.

След почивката преобладаваше борбата, бракът в действията на младите футболисти беше огромен. Срещата се игра при проливен дъжд, което затруднява допълнително талантите. Коваленко в 53-ата минута изпълни коварно фаул, но не затрудни Любенов. Малко по-късно украинците поискаха дузпа, но претенциите им бяха подминати от румънския рефер. В 58-ата минута Беседин стреля опасно, но Любенов спаси. После действията се пренесоха пред украинската врата. Мощен шут на Радослав Цонев след час игра затрудни Сарнавски, но той успя да боксира. В 63-ата минута удар на Никола Колев от фаул профуча високо над вратата. Постепенно украинците взеха иницитиативата и започнаха да организират повече атаки към българската врата. В 74-ата минута отново активният Коваленко беше близо до гола, но и този път Любенов запази хладнокръвие и спаси. В 83-ата минута отличният Сарнавски отрази шут на Цонев.

Наказанието за нашите пропуски дойде в 88-ата минута. Орачев извърши нарушение срещу Беседин в пеналта. Харатин застана зад бялата точка и би в гредата, но Танковски довкара топката в мрежата - 1:0 за Украйна!

В другата среща от нашата група Германия и Сърбия направиха драматично 2:2. Петър Витанов получи жълт картон, който е втори за него в турнира и ще му попречи да играе в последния мач от групата срещу сърбите.

Така изтрихме шансовете си за класиране на полуфиналите, но все още мъждука надеждата да се доберем до третото място в групата. То гарантира виза за Световното първенство в Нова Зеландия. За целта отборът ни трябва задължително да победи Сърбия в последния си мач в на Евро 2014.