Литекс се класира за втория квалификационен кръг на Лига Европа. Ловчанлии елиминираха лесно молдовския Верис след победа с 3:0 в мача реванш. Първата среща преди седмица завърши 0:0. Това беше и дебютен успех за новия старши треньор на “оранжевите” Красимир Балъков. Във втория кръг Литекс ще играе срещу Дьошдьор (Унгария), като ще бъде домакин в първия мач.

Унгарците елиминираха Биркиркара (Малта) в първата фаза на турнира след две победи - 2:1 и дома и 4:1 на Рицарския остров.
Датите за мачовете от втория квалификационен кръг са 17 и 24 юли.

“Оранжевите" трябваше вчера да играят в Ловеч срещу Верис, но поради наводнен терен двубоят бе отложен и преместен в София на Националния стадион "Васил Левски". Домакините имаха пълно надмощие почти през цялото време. Гостите се бяха прибрали в своята половина и разчитаха само на епизодични контраатаки. Още в 13 – ата минута Асприля центрира от фаул, а включилият се напред Джаксън Менди се размина с топката в удобна позиция до вратата на Гайдучевич.

Секунди по-късно отново Асприля изведе Джордан в голова ситуация, таранът обаче стреля покрай вратата. Надмощието на “оранжевите” даде резултат в 27-ата минута. Тогава Петър Златинов центрира от корнер, вратарят на гостите излезе неразчетено и бе надскочен от Джаксън Менди. Защитникът с глава опъна мрежата - 1:0 за Литекс! В 32 –ата минута халфът на гостите Думитру Бакал получи втори жълт и червен картон. Той удари с лакът Васил Божиков при единоборство във въздуха и реферът побърза да го изгони. Тимът на Верис продължи играта с 10 души.

След почивката сценарият от първото полувреме се повтори. Отново по-активни бяха момчетата на Красимир Балъков, а гостите предимно се защитаваха. След час игра дойде и най-опасното положение за Верис. Йосан центрира отлично от фаул и резервата Николае Милинчеану с глава отправи коварен удар към Пиргов. Топката първо се отби от гредата, а после стражът с мъка изби. Реакцията на “оранжевите” беше светкавична.

В 63-ата минута отлична триходова комбинация свари неподготвена защитата на Верис. Данило Асприля изведе отдясно Страхил Попов, националът центрира остро пред вратата и там Джордан с плонж довкара топката в мрежата - 2:0! 6 минути по-късно Косоко финтира няколко защитници на гостите в наказателното поле и върна към Златинов. Шутът на халфа бе избит с мъка от Гайдучевич. Четвърт час преди края на срещата преднината на домакините стана класическа. Резервата Румен Руменов изведе от дълбочина бързия и мощен Джордан. Колумбиецът премина между двама в бяло и стреля в обратния ъгъл на вратата - 3:0 за Литекс!

Двубоят по минути ТУК

ЛИТЕКС - ВЕРИС 3:0
1:0 Джаксън Менди (27), 2:0 Уилмар Джордан (63), 3:0 Уилмар Джордан (75)

lit.jpgЛитекс: 12.Илко Пиргов, 13.Васил Божиков, 6. Джаксън Менди (84 - 3. Антон Недялков), 5.Николай Бодуров, 16.Страхил Попов, 88.Никола Колев (67 - 19. Румен Руменов), 14.Армандо Ваюши, 24.Петър Златинов, 70. Данило Асприля (79 - 77. Момчил Цветанов), 20.Омар Косоко, 9.Уилмар Джордан
Резерви: 31.Винисиус Баривиейра, 18.Илия Миланов, 21.Александър Цветков, 73. Милчо Ангелов

Верис:
12.Артьом Гайдучевич, 4.Адриан Кашкавал, 5.Сергиу Кожокари, 6.Александр Кучеренко, 25.Петру Раку, 7.Николае Йосан, 77. Думитру Бакал, 32.Владимир Богданович (71 - 88. Андрей Бунеяц), 20.Сергиу Мокану, 10.Виорел Фрундза (58 -11. Николае Милинчеану ), 22. Еужен Засавич (49 - 24. Дан Пишла)
Резерви: 99.Адриан Патраш,  15. Йон Уршу, 9.Михаил Турчан

София, Национален стадион "Васил Левски"