“Ботев” (Пловдив) продължава във втория квалификационен кръг на Лига Европа. Тимът победи на реванша Либертас (Сан Марино) с 2:0 като гост и с общ резултат 6:0 продължава напред. В следващия кръг “канарчетата” ще се изправят срещу втородивизионния австрийски Санкт Пьолтен, който участва в турнирите като финалист за купата на страната си. Двубоите са на 17 и 24 юли.

Днешният мач в Сан Марино бе дебют за временния треньор на “Ботев” (Пловдив) Марин Бакалов. Рекордьорът по участия в “А” група смени напусналия Любослав Пенев след финансовите сътресения в клуба. Александру Бенга откри резултата в 65-ата минута, а Филип Филипов удвои в 89-ата.

Това бе осмии пореден мач за българския тим без загуба в евротурнирите. Миналото лято "Ботев" напусна европейската сцена след 6 мача - две победи срещу Астана, равен и победа срещу Жрински и две равенства срещу Щутгарт (1:1 в България и 0:0 в Германия).

Бакалов заложи в защита на Йордан Христов, Георги Терзиев, Филип Филипов и Бенга. В средата играха Сърмов и Иршак. Офанзивната част бе съставена от Мариян Огнянов, Куртеан, както и Луис Педро и Иван Цветков.

Целият двубой протече с постоянен превес и атаки на “Ботев”. Българският тим обаче доста се затрудни особено през първото полувреме, за да пробие сгъстената защита на домакините. Иван Цветков бе в основата на повечето интересни неща за “жълто-черните”. В 23-ата минута капитанът опита прехвърляк удар, но прехвърли и вратата. Последва неточен удар на Луис Педро, нов пропуск на Цветков в 33-ата минута. В 39-ата минута Луис Педро уцели гредата след пробив отдясно.

През второто полувреме атаките към вратата на Либертас продължиха да се редуват. В 51-ата минута Георги Терзиев уцели гредата, която за втори път спаси стража на домакините. В 65-ата минута най-после вратарят на Либертас капитулира. След центриране от корнер Бенга засече топката с глава и откри резултата. В 70-ата минута отново Терзиев засече центриране, вратарят на домакините едва изби топката в гредата, но не позволи да влезе в мрежата. В 89-ата минута Филип Филипов оформи крайното 2:0. Мариян Огнянов намери Филипов в наказателното поле, който добре овладя, финтира вратаря и реализира.

Двубоят по минути ТУК

ЛИБЕРТАС - "БОТЕВ" (ПЛОВДИВ) 0:2
0:1 Александру Бенга (65), 0:2 Филип Филипов (89)

Либертас:
1.Алдо Симончини, 4.Паоло Рокети, 15.Лука Риги, 2.Мануел Молинари (80 - 13.Даниеле Анжели), 16.Даниеле Роки, 4.Давид Симончини, 5.Мирко Факондини, 8.Енрико Голинучи, 10.Филипо Антонели, 7.Марко Рости (72 - Николо Дзенаро), 9.Джан Лука Морели
Резерви: 12.Масимо Франчиони, 14.Микеле Роси, 3.Андреа Бенвенути, 13.Даниеле Анжели, 17.Мирко Жирарди, 18.Кристиан Торели, 11.Николо Дзенаро
Треньор: Роберто Маркучи

2_13.jpg“Ботев” (Пловдив): 1.Адам Стаховяк, 6.Александру Бенга, 28.Филип Филипов, 18.Радослав Терзиев, 11.Йордан Христов, 7.Мариян Огнянов, 88.Георги Сърмов (71 - 23.Цветелин Чунчуков), 16.Томаш Иршак, 8.Александру Куртеан (46 - 30.Божидар Васев), 15.Луис Педро (86 - 20.Серкан Юсеин), 19.Иван Цветков
Резерви: 33.Росен Андонов, 21.Филип Димитров, 48.Боромир Карамфилов, 30.Божидар Васев, 20.Серкан Юсеин, 23.Цветелин Чунчуков, 22.Ромарио Кортзорг
Треньор: Марин Бакалов

Стадион: "Олимпико де Серавале"
Съдия: Алексанър Тян (Молдова)
Жълти картони: Марко Рости, Луки Риги, Мирко Факондини (Либертас)

Следете с БЛИЦ: "А" група - трансфери и подготовка