"Ботев" (Пловдив) започна участието си в Лига Европа с изразителното 4:0 над Либертас от Сан Марино. Двубоят бе от първи квалификационен кръг на турнира, а с успеха "канарчетата" почти сигурно си гарантираха класиране за следващата фаза. Срещата бе официален дебют за националния селекционер Любослав Пенев. Мариян Огнянов се отчете с два гола, а по един добавиха Иван Цветков и Луис Педро.

Преди мача двама от румънците в тима на Пенев отказаха да вземат участие в срещата, тъй като ще си намалят шансовете за трансфер в класен отбор. Това пък остави националния селекционер само с шест резерви за мача.

Както по-рано ви съобщихме, Алесандру Бенга обяви пред пресата в северната ни съседка, че положението при "канарчетата" е зле. Той сподели, че заедно с Куртеан и Лукин няма да участват в срещата, защото така няма да могат да направят трансфер в клуб, който да играе в евротурнирите.

Самият двубой на "Ботев" с Либертас се игра на една врата, а стражът на "канарчетата" Стаховяк се докосна до топката не повече от 7-8 пъти.

Пловдивчани отправиха близо 40 удара към вратата на Симонини, като половината от тях бяха в очертанията и само намесите на италианеца спасиха тима му от много по-голяма загуба.

"Ботев" започна мача на високо темпо, а първото попадение падна в 25-ата минута. Ромарио Кортзорг свали с глава топката към Огнянов и той с диагонален удар я изпрати във вратата за 1:0!

До края на полувремето не падна нов гол, въпреки непрестанните опити на "канарчетата", които домакинстваха в Бургас.

Головете обаче заваляха в началото на второто полувреме. В 51-ата минута Мариян Огнянов се разписа за втори път във вратата на Либертас, след като засече с глава центриране на свой съотборник. Шест минути по-късно Иван Цветков получи пас от Луис Педро и от точката на дузпата разстреля стража на Либертас за 3:0.

В 72-ата минута Луис Педро също записа името си сред голмайсторите, след като излезе сам срещу вратаря на гостите и го премина с лекота за крайното 4:0.

Реваншът между "Ботев" и Либертас е на 10 юли от 21:30 часа в Сан Марино. Крайният победител от двете срещи ще се изправи срещу австрийския Санкт Пьолтен във втория кръг.

"Ботев" - Либертас 4:0
1:0 Мариян Огнянов (25), 2:0 Мариян Огнянов (51), 3:0 Иван Цветков (57), 4:0 Луис Педро (72)

Срещата по минути - ТУК!

"Ботев" (Пловдив): 1.Адам Стаховяк, 28.Филип Филипов, 18.Радослав Терзиев, 14.Веселин Минев, 11.Йордан Христов, 8.Алесандру Куртеан, 88.Георги Сърмов, 16.Томаш Иршак (69- 30.Божидар Васев), 7.Мариян Огнянов (80- 20.Серкан Юсеин, 22.Ромарио Кортзорг (55- 15.Луис Педро), 19.Иван Цветков
Резерви: 15.Луис Педро, 20.Серкан Юсеин, 33.Росен Андонов, 30.Божидар Васев, 23.Цветелин Чунчуков, 21.Филип Димитров
Треньор: Любослав Пенев

Либертас: 1.Алдо Симонини, Мануел Молинари, 15.Лука Ричи, 4.Паоло Рочети, 18.Кристиан Торели, 3.Андреа Бенвенути, 5.Мирко Факондини (88- 19.Андреа Дзаволи), 10.Филипо Антонели, 9.Лука Морели, 7.Марко Рости(73- 13.Даниеле Анджели), 11.Николо Зенаро (61- 8.Енрико Голинучи)
Резерви: 12.Масимо Франчиони, 23.Джовани Маркучи, 20.Лоренцо Бачоки, 13.Даниеле Анджели, 8.Енрико Голинучи, 19.Андреа Дзаволи, 17.Мирко Джарди
Треньор: Микеле Чеколи