Спектакъл, шедьовър, неповторимо шоу... Така може да бъде наречен мачът между Испания и Холандия, с който бе открита битката в група “В”. “Лалетата” имаха да си връщат за загубата с 0:1 след продължения на финала през 2010 година. И те го направиха по най-добрия начин ,като буквално унищожиха “Ла Фурия” с 5:1, въпреки че губеха с 0:1. Ариен Робен и Ван Перси се разписаха по два пъти, а един гол добави Стефан де Врей. За Испания точен бе Чаби Алонсо от дузпа.

Срещата предложи зрелище, каквото отдавна не е виждано на мачове на такъв голям форум. Двата тима атакуваха непрестанно, а опасните положения и красивите отигравания бяха непрестанна част от срещата.

Първото полувреме бе изключително динамично и предложи качествен футбол. Двата тима не губиха време в разузнаване, а директно започнаха с атаките. Първото чисто положение бе за Холандия. Уесли Снайдер бе изведен отлично в коридор сам срещу Касияс, но ударът му бе право във вратаря. Испания отвърна с пропуски на Давид Силва и Диего Коста.

В 27-ата минута Коста нахлу в наказателното поле и финтира Де Врей. Последва контакт между краката на двамата играчи, испанецът се строполи на земята, а съдията Никола Рицоли посочи бялата точка. Чаби Алонсо изпълни точно дузпата безпощаден и откри резултата.

В края на първото полувреме Холандия изравни. Блинд намери великолепно Робин ван Перси, който с летящ плонж прехвърли по изключително красив и зрелищен начин Касияс за 1:1.

През втората част холандците буквално пометоха световните шампиони.

В 53-ата минута Блинд намери Робен,който финтира Пике и заби топката в мрежата на Касияс за 2:1. Минути по-късно Ван Перси удари греда, но Холандия логично стигна до трети гол. В 65-ата минута Стефан де Фрей засече топката в мрежата след центриране от фаул за 3:1. Испанците имаха претенции за нарушение срещу Касияс, но реферът не отсъди такова.

До края на срещата играчи на Луис ван Гаал се забавляваха на терена и 5:1 е най-малкото, с което се отърва Испания. Селекцията на Висенте дел Боске бе като разпасана команда, която няма понятие как да спре атаките на “лалетата”.

Робин ван Перси в 73-ата минута и Ариен Робен в 80-ата забиха последните пирони в ковчега на световния шампион.

СХЕМИТЕ НА ДВАТА ОТБОРА
Испания (4-3-3): Висенте дел Боске заложи на познатото 4-3-3. На върха на атаката бе Диего Коща, а играта бе изграждана от Шави, който бе пред Алонсо и Бускетс. Давид Силва и Андрес Иниеста изкачаха често на мястото на централния нападател.

Холандия (3-5-2): Луис ван Гаал опита да изненада колегата си с нетрадиционната схема, която бе използвана само в последните две контроли. Робен и Ван Перси си партнираха на върха на атаката, а от втора позиция се включваше Снайдер.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Фантастичният изравнителен гол на Робин ван Перси в последните минути на първотополувреме. Попадението даде спокойствие и нужното самочувствие на Холандия.

Срещата по минути - ТУК

ПРОГРАМА И КЛАСИРАНЕ В ГРУПА "B" - ТУК

2_13.jpgИспания - Холандия
live 1:5
1:0 Чаби Алонсо (27 - дузпа), 1:1 Робин ван Перси (44), 1:2 Ариен Робен (53), 1:3 Стефан де Врей (65), 1:4 Робин ван Перси (73), 1:5 Ариен Робен (80)

СЪСТАВИ
Испания: 1.Икер Касияс, 22.Сесар Аспиликуета, 3.Жерар Пике, 15.Серхио Рамос, 18.Жорди Алба, 14.Шаби Алонсо (63- 11.Педро), 16.Серхио Бускетс, 21.Давид Силва (78- 10. Фабрегас), 8.Шави, 6.Андрeс Иниеста, 19.Диего Коста (63- 9.Фернандо Торес)
Селекционер: Висенте дел Боске
Жълт картон: Икер Касияс
Холандия: 1.Яспер Силесен, 4.Бруно Мартинс, 2.Рон Влаар, 3.Стефан Де Врей (77- 13.Велтман), 5.Дейли Блинд, 7.Дарил Янмаат, 10.Уесли Снайдер, 6.Найджъл Де Йонг, 8.Джонатан де Гузман (62- 20.Вайналдум), 9.Робин Ван Перси (79-17.Ленс), 11.Ариен Робен
Селекционер: Луис ван Гаал
Жълт картон: Джонатан де Гузман, Стефан де Врей, Робин ван Перси