Бразилия обърна Хърватия за успеха с 3:1 в първия мач на Мондиал 2014. Два гола за „селесао“ бяха реализирани от Неймар, като второто попадение дойде след дискусионна дузпа.

Двубоят започна шокиращо за домакините на световното първенство. В 11-ата минута Ивица Олич проби и центрира отляво, Никица Йелавич притесни централните защитници на Бразилия, а Марсело не успя да реагира навреме и прати топката във вратата на своя тим.

В 29-ата минута Неймар изравни. Нападателят на Барселона финтира няколко хървати, освободи се и с удар извън наказателното поле прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Плетикоса. След удар в гредата кълбото влезе във вратата.

21 минути преди края на мача съдията даде спорна дузпа в полза на домакините. Неймар стреля в десния ъгъл на вратата, Плетикоса усети посоката, но успя само да избие топката във вратата си.

В добавеното време на мача Оскар вкара трети гол, след като малко преди това Марцело Брозович беше близо до изравнително попадение, но Жулио Сезар спаси.

СХЕМИТЕ НА ДВАТА ОТБОРА
Бразилия (4-2-3-1): Луис Фелипе Сколари не изненада с избора си на стартов състав и пусна играчите, които спечелиха Купата на Конфедерациите преди година. Фред беше на върха на атаката и беше подпомаган от Хълк, Оскар и Неймар.

Хърватия (4-2-3-1): Нико Ковач заложи на същата игрова схема, каквато имаха и бразилците. На върха на атаката заради наказанието на Марио Манджукич игра Никица Йелавич. Въпреки предварителните очаквания Ковач пусна зад нападателя Ивица Олич, а не натурализирания Едуардо да Силва.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Вторият гол на Неймар се оказа решителен в мача. Бразилците получиха подарък от съдията и звездата на „селесао“ се възползва от шанса си.

СЪДИЯТА
Японският рефер Юичи Нишимура беше почти без грешка до средата на второто полувреме. След това направи няколко грешки. Първо подмина фаул на Даниел Алвес срещу откъсващия се Ивица Олич. След това присъди спорната дузпа за фаул на Деян Ловрен срещу Фред. В самия край на срещата той пък отмени попадение на Хърватия заради дискусионен фаул на Олич срещу Жулио Сезар.

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА ПО МИНУТИ - ТУК
ПРОГРАМА И КЛАСИРАНЕ В ГРУПА "А" - ТУК

0:1 Марсело (11-автогол), 1:1 Неймар (29), 2:1 Неймар (71-дузпа), 3:1 Оскар (90+2)
Бразилия: 12.Жулио Сезар, 2.Дани Алвес, 3.Тиаго Силва, 4.Давид Луис, 6.Марсело, 17.Луис Густаво, 8.Паулиньо (63-18.Ернанес), 11.Оскар, 7.Хълк (66-20.Бернард), 10.Неймар (89-16.Рамирес), 9.Фред
Селекционер: Луис Фелипе Сколари
Жълти картони:
Неймар, Луис Густаво
Хърватия: 1.Стипе Плетикоса, 11.Дарио Сърна, 2.Шиме Върсалко, 5.Ведран Чорлука, 6.Деян Ловрен, 4.Иван Перишич, 20.Матео Ковачич (60-14.Марцело Брозович), 7.Иван Ракитич, 10.Лука Модрич, 18.Ивица Олич, 9.Никица Йелавич (78-16.Анте Ребич)
Селекционер: Нико Ковач
Жълти картони: Ведран Чорлука, Деян Ловрен