Шампионът от „Уимбълдън“ Анди Мъри се класира за полуфиналите на „Ролан Гарос“. Шотландецът се справи с психологическото предизвикателство и спечели с 6:4, 6:1, 4:6, 1:6, 6:0 срещу представителя на домакините Гаел Монфис. С това Мъри  сложи край на мечтата на домакините най-накрая французин да спечели надпреварата при мъжете. За последно това направи легендата Яник Ноа през 1983 г. На полуфинала Мъри ще се изправи срещу Рафаел Надал. В другия полуфинал ще се срещнат Новак Джокович и Ернестс Гулбис.

Двубоят бе любопитен след четвъртия сет при резултат 2:2. Тогава Анди Мъри заяви, че вече е тъмно, което му създава проблеми и иска двубоят да бъде прекъснат. Съдията на стола обаче даде знак двубоят да продължи и така дойде петият сет. При 5:0 гейма за Мъри този път Монфис поиска прекратяване заради тъмнина. Реферът обаче отвърна, че предложението му няма как да бъде прието, след като малко преди това е бил готов да играе при искането на Мъри.