“Левски” победи Лукойл Академик със 76:75 във втория мач от финалната серия на баскетболното ни първенство. Тимът, воден от Тити Папазов надви "студентите" в Самоков. Именно в този град избра да играе домакинските си мачове Лукойл Академик срещу "Левски", разчитайки на враждата между местната публика и Константин Папазов. Драмата стана пълна в края на срещата. Решителният кош заби Лайънъл Чалмърс 3.9 секунди преди сирената.

“Левски” поведе след невероятна серия от 11-0 в средата на първата част, после домакинте намалиха изоставането си за 21:25 след 10 минути игра и си върнаха водачеството в началото на втората четвърт – 29:27.Уилкинсън изведе гостите напред в резултата - 38:35, за да дойде серия от 13-5 в оставащите три минути до почивката. Лукойл Академик водеше с 48:43.

След силни минути за “сините”, Чавдар Костов направи две поредни защити изработи нарушения в нападение за съперника, след които Лукойл изравни резултата за 60:60. Все пак гостите се оттеглиха с преднина от 1 точки – 60:61 след 30 изиграни минути, като в последните 60 секунди на третата част Димитър Ангелов и Марко Килингсуърт направиха технически нарушения. Нервите взеха връх в последната чеаст и след няколко бурни реакции пейката на гостите получи техническо, а Лукойл Академик направи серия от 12-5 и поведе със 72:66 след тройка на Костов.

1.43 минути преди края на срещата домакините имаха крехка преднина от 2 точки – 75:73. Важни кошове за левскарите направиха Джоунс и Захариев, последва близо минута без кош, в която двата отбора си размениха по няколко неуспешни атаки, преди Уийдън да извърши неспортсменско нарушение срещу Захариев 36 секунди преди края. Гардът вкара един от двата наказателни удара за 75:74, но в последствие гостите овладяха борбата в нападение, а Чалмърс реализира кош – 75:76 точно 3.9 секунди преди финалната сирена. Уийдън не сполучи в последната атака на своя отбор и така “Левски” спечели мача и вече има домакинско предимство в серията.
Следващият двубой ще бъде в зала "Универсиада" в София. Играе се до три победи от пет срещи.

Лайънъл Чалмърс бе най-резултатен за победителите с 25 точки. Майк Уилкинсън се включи с 16 и 5 асистенции, а Джумейн Джоунс направи дабъл-дабъл от 14 точки и 15 борби. За Лукойл Академик с 16 точки завърши Аландо Тъкър, а с 15 е Антъни Уийдън.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - "ЛЕВСКИ" 75:76 (21:25, 27:18, 12:18, 15:15)

Лукойл Академик: Антъни Уийдън, Димитрис Вергинис, Божидар Аврамов, Аландо Тъкър, Юре Лалич
“Левски”: Брандън Хийт, Лайънъл Чалмърс, Христо Захариев, Джумейн Джоунс, Николай Върбанов
Съдии: Мирослав Томов, Борислав Пелтеков, Иван Маринов