България започна участието си в група "B" от тазгодишното издание на Световната лига по волейбол с драматична домакинска загуба от САЩ с 2:3 (25:19, 25:20, 25:27, 19:25, 12:15) в зала „Конгресна“ на ДКС във Варна. Играчите на Камило Плачи започнаха страхотно и взеха първите два гейма, но в третия изпуснаха два мачбола и рухнаха психически, допуснайки пълен обрат в срещата. Утре родните "трикольори" отново се изправят срещу американците от 20:00 часа за втория сблъсък помежду им.

Цветан Соколов бе най-резултатен в мача с 25 точки, а Тодор Скримов добави 15 пункта, но и те не бяха достатъчно за предотвратяване на поражението. За американците Матю Андерсън завърши с 24 точки, а Тейлъс Сандър се отличи с 20 пункта за успеха.

Волейболните ни национали доминираха напълно през първия гейм, в който поведоха с 4:1 в началото и имаха аванс от три точки при първото техническо прекъсване – 8:5. Играчите на Камило Плачи продължиха да радват феновете в залата, а след ас на Йосифов преднината на България стана шест точки – 13:7. Второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за родните „трикольори”. Последваха силни изяви на Тодор Скримов и в крайна сметка българите спечелиха първата част с 25:19.

Волейболистите на Камило Плачи дръпнаха с 3:1 във втория гейм и увеличиха аванса си при 8:5 на първото техническо прекъсване. Българите продължиха да доминират и след ас на Тодор Скримов поведоха с 12:6, а втората техническа пауза дойде при 16:10. Последва обаче отпускане в редиците на националите ни и при 19:17 играта почна да се води точка за точка. Все пак „лъвовете” демонстрираха по-здрав дух в заключителната част на гейма и го спечелиха с 25:20.

Американците оказаха сериозен отпор в третия гейм, в началото на който България губеше с 1:2, но бързо обърна до 4:3. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 5:8 и американците продължиха да водят, но „трикольорите” отново направиха малък обрат до 14:13. Въпреки това българите отново отстъпиха с точка за 15:16 при втората техническа пауза. Битката продължи да се води точка за точка до самия край на гейма, а при грешка на Дейвид Лий, който прати топката в аут се стигна до 24:23 и първи мачбол за България. Той обаче не бе оползотворен и равностойната битка продължи. При 24:24 се стигна до спорна точка и разглеждане на видеоповторение, което бе отсъдена в полза на България. Ново видеоповторение имаше при 25:25 и този път американците, спасили вече два мачбола, поведоха с точка и впоследствие спечелиха гейма – 25:27.

В четвъртия гейм българите започнаха да грешат все по-често при изпълнението на сервис и губеха със 7:8 при първата техническа пауза. Изоставането стана още по-голямо пък при второто техническо прекъсване – 13:16. До края на частта „трикольорите” така и не съумяха да наваксат пасива си и напълно логично загубиха с 19:25, за се стигне до тайбрек в този сблъсък.

Тайбрекът започна кошмарно за българските национали, които още в началото изостанаха с 0:3. След това обаче „лъвовете” успяха да се върнат в борбата и намалиха пасива си до само една точка при 4:5. Смяната на полетата пък дойде при 6:8 в полза на американците, а битката продължи да се води точка за точка, но при 10:13 американците се доближиха до крайния успех, който дойде при 12:15.

БЪЛГАРИЯ – САЩ 2:3 (25:19, 25:20, 25:27, 19:25, 12:15)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Треньор: Камило Плачи

САЩ: Кавика Шоджи, Карсън Кларк, Матю Андерсън, Шон Рууни, Дейвид Лий, Максуъл Холт - Ерик Шоджи-либеро
Треньор: Джон Спероу.