Финландия се класира драматично за полуфиналите на Световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Минск.
“Фините” победиха силния тим на Канада с 3:2 (1:0, 0:2, 2:0) в оспорван четвъртфинал и в следващия кръг ще се изправят срещу Чехия. Чехите удариха САЩ с 4:3.

Палола откри резултата в 6-ата минута, а Турис изравни за канадците. Шайфли направи обрата пълен в 32-ата, преди Хиетанен (40.28) да се разпише за 2:2. Пакаринен се превърна в герой за Финландия, прострелвайки канадския страж Скривънс в 56-ата минута. “Кленовите листа” сбъркаха при изнасянето на шайбата, Лехтеря овладя и подаде на Пакаринен. Той стреля неспасяемо между краката на вратаря за крайното 3:2. Любопитно е, че Канада отпада на тази фаза за пети пореден път. През миналата година тимът загуби от шведите с 2:3. За последен път северноамериканците станаха световни шампиони през 2007 г., а за последно взеха медали през 2009-а. Тогава на финала те отстъпиха на Русия с 1:2.

В последния полуфинал ще се срещнат Русия и победителят от сблъсъка Беларус – Швеция.