Реал (Мадрид) спечели Купата на краля за 19-и път в своята история. Белия балет победи на финала вечния враг Барселона с 2:1 след драма. В герой на вечерта се превърна Гарет Бейл, който вкара победния гол в 85-ата минута.

Непосредствено преди първия съдийски сигнал на “Местая” се получи конфузна ситуация. Изпълнението на националния химн на Испания беше освирквано от феновете на Барса.

Реал започна по-силно и концентрирано. Анхел ди Мария се възползва от грешка на Дани Алвес, напредна с топката в наказателното поле и стреля покрай плонжа на Хосе Мануел Пинто - 1:0 за Белия балет!

Двуострата игра продължи и след гола. В 35-ата минута Ди Мария проби отляво и центрира опасно към връхлитащия Иско. Алба обаче в последния момент се хвърли в краката на халфа и изчисти съобразително топката. По-активни преди почивката бяха момчетата на Карло Анчелоти. Съперникът им не успя да създаде нито една опасна ситуация пред вратата на скучаещия Икер Касияс. В 45-ата минута много агресивния Ди Мария проби този път отляво и центрира към непокрития в пеналта Бензема. Французинът не можа да нанесе удар и защитата на Барса се справи със ситуацията. След почивката каталунците започнаха най-сетне да плетат типичните си комбинации и владееха по-продължително топката. Натискът към Касияс даде резултат в 68-ата минута.

Центриране от корнер на Шави бе засечено с глава от непокрития в пеналта на Реал Марк Бартра. Защитникът  използва това, че доста по-високият от него Пепе увисна, и изпрати топката зад гърба на безпомощния Сан Икер за 1:1. Десет минути по-късно Лео Меси направи страхотен пробив и разсече отбраната на Реал. Аржентинецът изведе Дани Алвес, но центрирането на бразилеца не намери никого пред празната врата. Най-красивият момент от Ел класико сътвори Гарет Бейл. Уелският национал се понесе с уникален спринт по лявото крило, надбяга Бартра, нахлу в наказателното поле и плъзна топката под тялото на стража Пинто за 2:1. Барса обаче не се предаде и в 90-ата минута само гредата спаси Реал. Шави даде гениален пас на Неймар, бразилецът надбяга Рамос и Пепе, излезе сам срещу Касияс, но шутът му се отби от гредата.

Като треньор на Реал Карло Анчелоти загуби и двата мача срещу Барселона на Тата Мартино през този сезон (2:1 на „Камп Ноу“ и 4:3 на „Сантяго Бернабеу“, но сега взе сладък реванш.  Звездата на Барселона Лионел Меси е рекордьор по отбелязани голове в Ел Класико – 21. Лидер на Реал (Мадрид) по този показател е Алфредо ди Стефано (18). Любопитно е, че аржентинецът няма гол в шестте си мача срещу Реал (Мадрид) за Кралската купа. С най-много мачове в Ел Класико е легендата на Реал (Мадрид) Пако Хенто (44). От действащите в момента играчи Шави (Барселона) има 40 участия в дербито, Икер Касияс (Реал Мадрид) е с 35, а Карлес Пуйол (Барса) има 32.  Реал (Мадрид) има само един допуснат гол в деветте си мача в турнира през този сезон.

Херардо Мартино пропусна да стане третият аржентински треньор на Барса след Сезар Луис Меноти (1983) и Хеленио Херера (1956, 1981), който печели Кралската купа.

В обшия баланс на съперничеството: 227 мача, 89 победи за Барселона, 48 равенства, 91 победи за Реал (Мадрид). Само във финали за купата: 6 мача, 3 победи за Барса и 4 за Реал.

0:1 Анхел ди Мария (11), 1:1 Марк Бартра (68), 1:2 Гарет Бейл (85)