Барселона и Атлетико (Мадрид) завършиха 1:1 в първи 1/4-финален мач от Шампионската лига. По-доволни от ремито останаха гостите, които изпълниха целта си на “Камп Ноу”.

Това бе дебютен сблъсък между противниците в евротурнирите. Барса е в серия от девет мача без загуба от съперника. Атлетико пък има три победи над испанци в Европа.

Първото опасно положение беше пред вратата на домакините в 5-ата минута. Стражът Пинто изби нескопосано една топка точно в краката на Арда Туран. Турчинът изведе отлично Давид Вия в чиста позиция, но бившият нападател на каталунците стреля покрай целта в аут.

В 12-ата минута Жерар Пике получи контузия и трябваше принудително да бъде заменен от Бартра. В 28-ата минута голмайсторът на гостите Диего Коста се хвана за бедрото и даде знак, че не може да продължи играта. Нападателят получи разтежение. На негово място се появи бразилецът Диего. Въпреки че останаха без най-опасния си футболист, “дюшекчиите” продължиха с пресата и оказаха страхотна съпротива на по-техничния съперник. На момчетата на Херардо Мартино им беше трудно да плетат комбинациите, които са тяхна запазена марка. Допълнително ги мъчеше и твърдата игра на мадридчани. В 56-ата минута резервата Диего с топовен шут от близо 25 метра изненада неубедителния Пинто – 1:0 за Атлетико!

После Тибо Куртоа спаси опасен изстрел на Серхио Бускетс. В 71-ата минута обаче на сцената излезе Иниеста. Техничарят разсече с гениален пас отбраната на Атлетико и изведе Неймар в отлична позиция по диагонала в пеналта. Бразилецът пусна топката покрай тялото на Куртоа и опъна мрежата за 1:1. Секунди по-късно отново Иниеста можеше да разплаче белгиеца, но гигантът с котешки рефлекс спаси коварния удар на испанеца. Натискът на Барса стана страшен, а положенията пред отличния Куртоа се заредиха едно след друго. Въпреки нервите и непрекъснатите атаки на каталунците, "дюшекчиите" издържаха и вдигаха победоносно ръце след последния съдийски сигнал.

Днешната среща на „Камп Ноу“ бе и противопоставяне на двама аржентински треньори – Тата Мартино (Барселона) и Диего Симеоне (Атлетико Мадрид). През този сезон каталунците и „дюшекчиите“ играха вече три мача – два за Суперкупата на Испания и един за първенство. И трите двубоя завършиха без победител (1:1, 0:0, 0:0). Предстоят още две битки до края на сезона - на 9 април на "Висенте Калдерон" и през месец май в последния кръг на Примера дивисион.

Барселона няма загубен 1/4-финален мач в Шампионската лига от април 2003 г., като в последните си двубои на тази фаза записа 8 победи и 7 равенства. Каталунците спечелиха само два от последните си седем мача в Шампионската лига срещу испански съперници (2 победи, 3 равенства, 2 загуби). Атлетико (Мадрид) няма загуба в ШЛ през този сезон – 7 успеха и две равенства. Няма друг тим в турнира през настоящата кампания с повече победи.

„Дюшекчиите“ допуснаха само пет гола в последните си девет мача в Шампионската лига през този сезон – това е по-малко от всеки друг отбор в турнира. Докато Барселона ще играе за 12-и път на 1/4-финал в Шампионската лига, това е най-далечната фаза на турнира, до която Атлетико (Мадрид) е достигал. Те са и отборът с най-много мачове в Шампионската лига без получен червен картон – 31 (без квалификационните кръгове).

барселона_1.jpgБарселона – Атлетико (Мадрид) 1:1
    0:1 Диего (56), 1:1 Неймар (71)