Лидерът в световната ранглиста при мъжете Рафаел Надал е новият шампион на  "Australian Open", след като на финала надигра Роджър Федерер с 3:2 сета (7:5, 3:6, 7:6, 3:6, 6:2) за 4 часа и 22 минути.

Това е първа титла за Надал в Мелбърн, като той става и първият испанец триумфирал на "Austrаlian Open". Загубата на Федерер го лиши от възможността да изравни рекорда на Пийт Сампрас от 14 титли от "Големия шлем"

В целия двубой Федерер заби 11 аса срещу само 4 за победителя Надал, но въпреки това испанецът грабна победата. Надал имаше много по-добра успеваемост от първия сервис - 63% срещу 51% за Федерер. Швейцарецът направи 6 двойни грешки срещу 4 за Надал.

В първия сет Надал победи със 7:5, след размяна на пробиви между двамата тенисисти. Двубоят започна с изненадващ пробив за Надал още в първия гейм на началния сет. Федерер обаче поправи грешката. Швейцарецът записа втория си пробив за 4:2 гейма. Третият решаващ пробив за Рафа в сета стана факт в 11-ия гейм, след което той без особени проблеми спечели сервирането си и затвори частта при 7:5.

Във втория сет Роджър Федерер изравни след 6:3 и много по-добра игра. Лидерът в световната ранглиста Рафа Надал спечели третия сет след тайбрек със 7:6, като това бе най-дългият сет, продължил общо 78 минути.

В четвъртия сет Федерер разби Надал с 6:3, като отбеляза 36 точки срещу 25 за съперника. В последния пети решаващ сет Надал победи с 6:2 само за 33 минути игра./БЛИЦ