Лудогорец е на 1/8-финалите в Лига Европа! В спиращ дъха реванш шампионът на България стигна до равенството 3:3 с Лацио и с общ резултат 4:3 елиминира италианците, продължавайки страхотното си представяне на европейската сцена, където вече помете Динамо (Загреб), ПСВ Айдховен и др.

Първият двубой в Рим завърши 1:0 в полза на българите след гол на Роман Безяк, който и тази вечер наказа "орлите" на Еди Рея, заемащи 10-ото място в Серия "А". Героите начело със скромния треньор Стойчо Стоев демонстрираха страхотно мъжество и характер, след като в 67-ата минута губеха с 1:2 и бяха извън Лига Европа, но успяха да изравнят - първо за 2:2 чрез Христо Златински, а след това и за 3:3 благодарение на резервата Жуниор Кишада, и заслужено да продължат феноменалния европоход.

Реваншът с Лацио предизвика небивал интерес и разградчани успяха да напълнят трибуните на "Васил Левски". Още два дни преди решителния мач билетите за секторите "А" и "В" бяха разпродадени. На Националния стадион тази вечер имаше над 35 хиляди зрители, които станаха свидели на невероятна драма, която за наша радост завърши добре за шампиона на България. Така ценното трето попадение във вратата на Лацио вкара резервата Жуниор Кишада в 88-ата минута.

Мачът стартира лошо за тима на Стойчо Стоев, който пусна Фабио Ешпиньо на мястото на наказания капитан Светослав Дяков за единствената промяна в титулярния си състав в сравнение първата среща на "Олимпико". Още в 16-ата секунда на реванша в София Лацио успя да поведе. Веднага след изпълнението на центъра топката стигна до Владислав Стоянов, който я изчисти лошо, 18-годишният сенегалец Кейта Балде я овладя отляво и проби по фланга, навлизайки в наказателното поле на домакините, Козмин Моци не се намеси по най-добрия начин, и след рикошет в тялото на българския страж, топката се озова в мрежата му. Това се случи още в 16-ата секунда - 0:1, когато Кейта Балде попадна в прегръдките на съотборниците си.

В 10-ата минута Безяк опита да изравни, но прати топката в аут. До почивката българският шампион така и не успя да вкара, въпреки че се откриха още няколко положения пред Федерико Маркети. Пропиляха ги Марселиньо и Безяк.

В 54-ата минута Лудогорец вече изоставаше с 0:2 и не се виждаше как момчетата на Стойчо Стоев ще отбележат 2 гола, за да продължат напред. Михаил Александров загуби топката пред наказателното поле на "орлите", които бързо организираха контраатака чрез Огени Онази, той подаде към Браян Переа, който я промуши между краката на Владислав Стоянов и италианците удвоиха преднината си. Очевидно днешната вечер не беше на българския национал, който през последните месеци изигра феноменални мачове за разградчани в Европа, но на реванша с Лудогорец не беше много убедителен.

В 65-ата минута изстрел на Безяк срещна дясната греда на Маркети, а в 67-ата разградчани най-после намалиха. Именно словенският голмайстор на българския шампион "взриви" трибуните на "Васил Левски". Фабио Ешпиньо изведе отлично Безяк вдясно в наказателното поле на гостите, и от 15-ина метра таранът нанесе удар по диагонал, получи се рикошет в тялото на Биава и топката прехвърли Маркети, попадайки в горния му десен ъгъл за 1:2. В 78-ата Христо Златински направи 2:2! Халфът посрещна от воле избита топка от стража на Лацио, спря си я на гърди и стреля мощно с левия крак от 30-ина метра, Маркети изпусна топката и тя тупна зад голлинията.

В 82-ата минута обаче трибуните отново замлъкнаха. Старото куче Мирослав Клозе, появил се на смяна малко по-рано, вкара за 2:3. Биава хвана в крачка защитата на домакините с 40-метров пас, а зад гърба на Кайсара изскочи Билия. Халфът засече с глава, Стоянов спаси, но Клозе бе на точното място, за да реализира.

В 88-ата минута се случи чудото. Лудогорец възкръсна! Стойчо Стоев направи точната смяна 4 минути преди това, като пусна Жуниор Кишада в игра и именно бразилецът вкара така ценното изравнително попадение, наказвайки Маркети. Козмин Моци изрита силно топката в предни позиции, Безяк я леко я отклони с глава, продължавайки я към Кишада, който в наказателното поле между защитник и Маркети успя някак си да я насочи към вратата, тя срещна дясната греда и влетя в мрежата на Лацио. Така Кишада "взриви" трибуните, класирайки Лудогорец на 1/8-финалите. Там съперник на българския шампион ще бъде Валенсия, който елиминира Динамо (Киев) с общ резултат от двата мача 2:0. Лудогорец ще е домакин в първата среща от 1/8-финалите на 13 март, след което ще гостува за реванша на "Местая" на 20-и.

Реваншът по минути - ТУК!

ЛУДОГОРЕЦ - ЛАЦИО 3:3 (4:3 общ резултат)
0:1 Кейта Балде (1), 0:2 Браян Переа (54), 1:2 Роман Безяк (67), 2:2 Христо Златински (78), 2:3 Мирослав Клозе (82), 3:3 Жуниор Кишада (88)
(първият мач: Лацио - Лудогорец 0:1)

ВИЖТЕ ГОЛОВЕТЕ
 - ТУК!
ЛУДОГОРЕЦ
: 1.Владислав Стоянов (к), 80.Жуниор Кайсара, 4.Теро Мантула (84-11.Жуниор Кишада), 27.Козмин Моци, 25.Йордан Минев, 8.Фабио Ешпиньо, 23.Христо Златински, 7.Михаил Александров (56-95.Йерун Луму), 84.Марселиньо (77-99.Мишел Платини), 93.Върджил Мисиджан, 9.Роман Безяк
Резерви: 91.Иван Чворович, 20.Шоко, 55.Георги Терзиев, 11.Жуниор Кишада, 17.Даниел Абало, 95.Йерун Луму, 99.Мишел Платини
Треньор: Стойчо Стоев

ЛАЦИО: 22.Федерико Маркети, 2.Микаел Сиани, 20.Джузепе Биава, 26.Щефан Раду, 29.Абдулай Конко, 5.Лукас Билия, 23.Огени Онази, 24.Кристиян Ледесма (к), 87.Антонио Кандрева (64-19.Сенад Лулич), 14.Балде Кейта (84-15.Алваро Гонзалес), 34.Браян Переа (71-11.Мирослав Клозе)
Резерви: 1.Етрит Бериша, 19.Сенад Лулич, 6.Стефано Маури, 15.Алваро Гонзалес, 27.Лорик Кана, 11.Мирослав Клозе, 21.Гаел Какута
Треньор: Еди Рея