Байерн (Мюнхен) победи Арсенал с 2:0 в Лондон в първи мач от осминафиналите в Шампионската лига. С този важен успех баварците до голяма степен си осигуриха класиране за следващата фаза. За победата им обаче помогна и това, че през по-голямата част от срещата играха с човек повече след изгонването на вратаря на “топчиите” Войчех Шчесни.

Голямата изненада в стартовия състав на Арсен Венгер бе появата на 21-годишния Яя Саного. Младокът водеше атаката срещу европейския шампион на "Емирейтс". Доста по-опитните Подолски и Жиру останаха на пейката.

В тима на Байерн резерва пък беше Бастиан Швайнщайгер.Срещата започна без никакво проучване и опасните положения се заредиха и пред двете врати. Гостите можеха да поведат още във 2-ата минута, когато Тони Кроос се опита с технично изпълнение да изненада стража на “топчиите”. Войчех Шчесни обаче акробатично спаси.

В 7-ата минута пък колегата му Мануел Нойер отрази по фантастичен начин удар на Яя Саного от десетина метра.
Секунди по-късно дойде и една спорна ситуация, при която Месут Йозил си изработи дузпа. Германският халф се измъкна от спорно положение за засада, финтира Боатенг в наказателното поле и бе фаулиран от бранителя на баварците. Реферът Никола Рицоли побърза да посочи “бялата точка”. С изпълнението се нагърби именно Йозил, но не успя да преодолее съотборника си в Бундестима Мануел Нойер, който изби слабия шут в левия ъгъл.

Малко по-късно отново стражът излезе победител в двубоя с Алекс Окслейд-Чембърлейн. Младокът се измъкна зад гърба на Давид Алаба и излезе очи в очи с вратаря, но Нойер излезе навреме и скъси ъгъла.  В 37-ата минута Ариен Робен изскочи сам срещу Шчесни, вратарят влезе грубо в опорния му крак и реферът даде дузпа за Байерн. Рицоли показа и директен червен картон на стража. Бесният от решението на съдията Арсен Венгер трябваше да сменя Санти Касорла и да пуска резервния вратар Фабиански. Давид Алаба изпълни дузпата, но слабо и с левия крак уцели гредата.

След почивката за “топчиите”, останали с 10 души, стана още по-трудно да идържат натиска на гостите. В 54-ата минута активният Кроос с изключително прецизен изстрел от границата на наказателното поле простреля безпомощния Фабиански – 1:0 за Байерн!
В 63-ата минута Робен технично засече от въздуха един пас и нацели гредата зад Фабиански. В 88-ата минута резервата Томас Мюлер реши всичко. Немският национал беше оставен непокрит в наказателното поле и отклони сслед плонж и удар с глава отличен пас на Филип Лам зад гърба на Фабиански за 0:2. В добавеното време Кроос разтресе гредата.

Преди година двата тима отново се срещнаха в елиминациите на Шампионската лига. Тогава баварците излязоха крайни победители в сблъсъка, а след това и триумфираха в турнира.

Арсенал - Байерн 0:2

0:1 Тони Кроос (58), 0:2 Томас Мюлер (88)

Лондон, „Емирейтс“
Съдия: Никола Рицоли (Ит)
Жълти картони: Росицки, Саного (Арсенал); Боатенг, Манджукич (Байерн)
Червен картон: Шчесни (37-Арсенал)

Арсенал: 1.Войчех Шчесни, 3. Бакари Саня, 4.Пер Мертезакер, 6.Лоран Косчиелни, 28. Киърън Гибс (31- 17. Начо Монреал), 19. Санти Касорла (39-21. Лукас Фабиански), 11.Месут Йозил, 20.Матийо Фламини, 22. Яя Саного, 10. Джак Уилшър, 15.Алекс Окслейд-Чембърлейн (74- 7. Томаш Росицки)
Резерви: Дженкинсън, Нарби, Подолски, Жиру
Треньор: Арсен Венгер

Байерн: 1.Мануел Нойер, 21.Филип Лам, 17.Жером Боатенг, 4.Данте, 27.Давид Алаба, 8.Хави Мартинес, 6. Тиаго Алкантара (79 - 14. Клаудио Писаро), 19. Марио Гьотце, 39. Тони Кроос, 10. Ариен Робен, 9.Марио Манджукич (65 - 25. Томас Мюлер)
Резерви: Щарке, Ван Буйтен, Рафиня, Контенто, Швайнщайгер, Мюлер, Писаро
Треньор: Пеп Гуардиола