Манчестър Сити загуби у дома от Барселона с 0:2 в първи мач между двата тима от 1/8-финалите на Шампионската лига. Каталунците стигнаха до успеха с голове на звездата си Лионел Меси (54-дузпа) и Даниел Алвеш (90), а домакините останаха с човек по-малко още в 53-ата минута, когато Мартин Демикелис бе изгонен за нарушението срещу Меси за дузпата. Самото нарушение бе извън наказателното поле, но шведският съдия Йонас Ериксон посочи бялата точка.

Първата част на "Етихад Стейдиъм" премина при превъзходство на каталунците във владеенето на топката, но ситуации пред вратата на Джо Харт почти липсваха. Домакините пък бяха решили да действат предпазливо и на контраатаки по крилата.

В 19-ата минута Алваро Негредо се откъсна от двама бранители на Барса, напредна и от малък ъгъл стреля, но топката мина успоредно на голлинията. Малко след това „гражданите” пропиляха още една добра възможност, след като Давид Силва центрира от фаул, а Валдес излезе неразчетено, но бранителите успяха да изчистят топката.

Каталунците отвърнаха до края на първата част с няколко неточни изстрела от далечно разстояние. Играта се накъса с грубите единоборства и в крайна сметка съперниците се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

След почивката в 53-ата минута Андрес Иниеста изведе чудесно Лионел Меси, който бе фаулиран в гръб от сънародника си Мартин Демикелис. На повторенията се видя, че нарушението е малко преди наказателното поле, но съдията Йонас Ериксон посочи бялата точка и изгони Демикелис с директен червен картон. Минута по-късно потърпевшият Меси реализира дузпата за 0:1.

Изгонването на Демикелис се оказа ключов момент в мача, тъй като домакините нямаха възможност да отвърнат на удара, а каталунците потърсиха втори гол и го постигнаха в самия край. В 68-ата минута Дани Алвеш нахлу в наказателното поле и стреля силно, но покрай вратата. В 77-ата минута пък Давид Силва овладя на гърди подаване на Пабло Сабалета и стреля, но Виктор Валдес улови топката. Три минути по-късно Пике вкара гол, който обаче бе отменен заради спорна засада на Фабрегас преди това.

Домакините опитаха да установят натиск в заключителните минути, но не създадоха сериозни голови положения, а в последната 90-а минута бразилският бранител Даниел Алвеш оформи крайното 0:2.

Реваншът на „Камп Ноу” е на 12 март (сряда) от 21:45 часа българско време, но каталунците определено са много по-близо до следващия етап.

0:1 Лионел Меси (54-дузпа), 0:2 Даниел Алвеш (90)

Манчестър, “Етихад Стейдиъм”
Съдия: Йонас Ериксон (Шв)
Жълти картони: Колароев, Негредо (Сити); Дани Алвеш, Масчерано (Барса)
Червен картон: Мартин Демикелис (Сити)

Манчестър Сити: 1.Харт, 4.Компани, 26.Демикелис, 22.Клиши, 5.Сабалета, 13.Коларов (58 - 6.Лескът), 21.Давид Силва, 42.Яя Туре, 15.Хесус Навас (58 - 8.Насри), 25.Фернандиньо, 9.Негредо (74 - 10.Джеко)
Треньор: Мануел Пелегрини

Барселона: 1.Валдес, 22.Дани Алвеш, 3.Пике, 18.Жорди Алба, 14.Масчерано, 4.Фабрегас (86 - 24.Серхи Роберто), 8.Иниеста, 6.Шави, 16.Бускетс, 10.Меси, 9.Алексис Санчес (74 - 11.Неймар)
Треньор: Херардо Мартино