Лидерът в класирането на "А" група Литекс направи 1:1 с Амкар (Перм), заемащ 7-ото място в руския елит. За съперника на "оранжевите" титуляри бяха българите Захари Сираков и Благой Георгиев. Както е известно, част от Амкар са още Георги Пеев, както и защитникът Петър Занев, който е контузен.

И двата гола в оспорваната контрола в Турция паднаха след почивката само в рамките на няколко минути. Първо руският тим откри резултата в 65-ата чрез Пикущак, а в 70-ата Армандо Ваюши изравни за "оранжевите". За попадението на албанеца асистира завърналият се в Литекс бразилец Том.

Двубоят започна с динамично темпо от самото начало, но до почивката интересните голови положения липсваха. Двата тима успяха да си разменят по един-два удара, но без реална заплаха за вратарите. В 32-ата минута ловчанлии създадоха най-опасната ситуация преди почивката. Отлична атака премина през Юрген Джазула, който изведе Момчил Цветанов отляво, но при последвалото центриране Джордан не успя да засече топката във вратата на Амкар. В 44-ата минута Асприля дриблира и стреля, но шутът му профуча край гредата.

През втората част играта стана по-открита. Наставникът Златомир Загорчич пусна почти изцяло нова единайсеторка. След контузия се завърна Армандо Ваюши. Именно албанецът и изигралият първия си мач след завръщането Том изработиха изравнителния гол за Литекс, след като в 65-ата минута Амкар откри. Бранителите на Литекс оставиха Игор Пикущак непокрит в наказателното поле и той без проблем преодоля Евгени Александров - 0:1.

В 70-ата Том проби и подаде на Ваюши, който излъга руски бранител и се разписа за 1:1.

В 79-ата минута Амкар за малко щеше отново да поведе. Центриране от корнер бе засечено от футболист на руския тим, който с параболичен удар прехвърли Евгени Александров, но пред голлинията защитник на "оранжевите" спаси вратата си от сигурен гол.

Така Литекс продължава без загуба в контролите тази зима. Преди днешната среща избраниците на Загорчич постигнаха две победи - 2:0 над гръцкия Аполон (Каламария) и 3:2 срещу Партизан.

Следващият мач на Литекс в турския курорт Белек също е срещу руски тим - Терек (Грозни), а съперници до края на лагера на отбора в Турция са още Погон (Шчечин), Ягодина и Марибор.

БЛИЦ припомня, че преди време Литекс отново игра контрола с Амкар. През зимата на 1999 година, когато двата тима се подготвят в Тунис, шампионският състав на "оранжевите" гази руснаците с 5:1. Два гола бележи Светослав Тодоров, а по един - Стойчо Стоилов, Лауренциу Регенкампф и Иван Гемеджиев.

Съставът на Литекс от днешния мач: Евгени Александров, Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков, Илия Миланов, Иван Горанов, Симеон Славчев, Александър Цветков, Момчил Цветанов, Джордан, Асприля (Станислав Манолев, Пламен Николов, Джемал Берберович, Румен Руменов, Том, Армандо Ваюши, Никола Колев, Мирослав Манолов, Пламен Гълъбов)

СЛЕДЕТЕ С БЛИЦ: "А" ГРУПА - ТРАНСФЕРИ И ПОДГОТОВКА