"Левски" започна юбилейната 2014 година по зрелищен начин. "Сините" победиха с 5:3 Черноморец в контролна среща, в която изоставаха с 0:2. Мачът се игра в Созопол, където избраниците на Антони Здравков бяха мощно подкрепяни от над 300 свои привърженици.

"Сините" не впечатлиха с изявите си в първия мач от зимната подготовка, но въпреки това стигнаха до успеха, давайки победно начало на годината, в която клубът чества 100-годишния юбилей.

Над всички в мача беше Ларсен Туре. Френското крило се отчете с хеттрик в рамките на 20 минути още до почивката и така сам обърна резултата от 0:2 до 3:2. Преди това Милчо Ангелов и Дойу дадоха преднина на "акулите" и само след 12 минути игра Черноморец водеше с 2:0, след което последва изригването на Туре, а през втората част за "Левски" вкараха още дебютантът Антон Огнянов, привлечен от Любимец, както и юношата Борислав Цонев.

За "акулите" пък се разписа още един от каращите проби - Джонсън. Херо тества не само него, а и Дойу, Еукаяд, както и Гофред. За Черноморец това беше четвърта контрола от зимната подготовка, след като преди днешния мач "акулите" записаха 2 победи - 4:1 над Созопол и 4:0 срещу Несебър, както и паднаха с 2:4 от Мастер.

В първата контрола за зимата Антони Здравков даде шанс за изява на 22-ма играчи. Титуляр на вратата започна Горан Блажевич, а през втората част пази Пламен Илиев. Пред хърватския страж в защита титуляри започнаха юношите Стивън Петков и Деян Иванов, както и привлеченият от Локомотив (Пловдив) централен бранител Аймен Белаид и каращият проби бразилски ляв бек Фернандо Уолас. Кевин Бру и Орлин Старокин бяха в центъра на терена, а Владимир Гаджев зад нападателя Димитър Макриев. По крилата действаха Ларсен Туре и Мирослав Иванов, а през втората част Сухия пусна още юноши - близнаците Радослав и Борислав Цоневи, Илия Димитров, Мики Орачев, както и талантливият нападател Владислав Мисяк.

Единственият футболист, който днес не взе участие за "Левски" бе нападателят Цветан Генков, поради заболяване.

"Акулите" стартираха вихрено двубоя и набързо поведоха с 2:0. В 7-ата минута един от многото нови в състава на Херо - Гофред, центрира към  Милчо Ангелов, който изпревари Белаид и реализира с глава за 1:0. В 12-ата Дойу също наказа Блажевич. Домакините направиха контраатака, Фонсека напредна по дясното крило и центрира по земя към Дойу, който беше изпуснат от бранителите в синьо и отблизо отбеляза за 2:0.

В 18-ата минута Ларсен Туре намали с куриозен гол. Французинът преодоля Стефано Кунчев, но се подхлъзна на калния терен и въпреки това някак си насочи топката към вратата, тя премина през краката на бранител на "акулите" и влетя в мрежата на Кунчев.

В 22-ата бившият страж на Славия спаси коварен изстрел на Старокин, а в 35-ата "сините" изравниха. Чакащият трансфер в украинския Севастопол Владимир Гаджев пусна отлично извеждащо подаване към Туре, който напредна и със силен удар от 20-ина метра наказа Кунчев за 2:2.

Отново французинът попадна в прегръдките на съотборниците си само 3 минути след това. Гаджев подаде към Старокин, който моментално продължи към Туре надясно в наказателното поле на Черноморец, френският играч на "сините" финтира бранител, след което стреля силно между двама футболисти на съперника и прати топката неспасяемо в мрежата на Кунчев, донасяйки обрата за "Левски" до 3:2.

В 41-ата Фернандо Уолас стреля силно, но встрани от целта, а малко след това Черноморец можеше да изравни. Блажевич обаче спаси опасен удар на Ванчо Траянов.

На почивката Антони Здравков извърши цели девет смени, като на терена от единайсеторката, която започна, останаха само каращият пробен период Фернандо Уолас и Димитър Макриев. По-късно двамата отстъпиха местата си на младоците Илия Димитров и Мики Орачев.

В 50-ата минута Георги Стефанов от Черноморец получи топка сам срещу Пламен Илиев, но Даниел Димов го настигна и успя да спре атаката на Черноморец. В 56-ата Станислав Ангелов се пребори за топката в половината на съперника, подаде към Макриев, който хитро пусна вдясно за Антон Огнянов и бившият капитан на Любимец вкара за 4:2, ознаменувайки с гол дебюта си за "Левски".

В 64-ата минута Борислав Цонев стреля от фаул над вратата. Минута по-късно Черноморец намали на 3:4, след като след пряк свободен удар отдясно по атаката и центриране в наказателното поле, Джонсън скочи най-високо и вкара в мрежата на Пламен Илиев.

В 70-ата минута отличен пробив на Огнянов по левия фланг завърши с успореден пас, който не беше засечен от Илия Димитров пред голлинията. Последва нов шанс за "сините" с далечен удар на Станислав Ангелов, но топката не попадна в очертанията на вратата. В 74-ата Манзоро стреля опасно, но встрани от вратата на "Левски".

Пет минути преди края Мики Орачев проби отлично по левия фланг, стигна до наказателното поле и пусна по земя към Борислав Цонев, който майсторски реализира с изстрел от движение - 5:3.

По този начин "Левски" стартира вихрено 2014 година, стигайки до победата над Черноморец в зрелищен мач с 8 гола.

Следващата проверка на "сините" е срещу Созопол на 29 януари.

Контролата по минути - ТУК!

ЧЕРНОМОРЕЦ - "ЛЕВСКИ" 3:5
1:0 Милчо Ангелов (7), 2:0 Дойу (12), 2:1 Ларсен Туре (18), 2:2 Ларсен Туре (35), 2:3 Ларсен Туре (38), 2:4 Антон Огнянов (56), 3:4 Джонсън (65), 3:5 Борислав Цонев (85)

ЧЕРНОМОРЕЦ: Стефано Кунчев, Чико Гомес, Траян Траянов, Дамчевски, Лъчезар Балтанов, Милчо Ангелов, Карлос Фонсека, Ванчо Траянов, Крум Стоянов, Дойу, Гофред (Яни Пехливанов, Жереми Манзоро, Еукаяд, Минчев, Георги Стефанов, Мартин Димов, Джонсън)
Треньор: Димитър Димитров

"ЛЕВСКИ": Горан Блажевич, Стивън Петков, Деян Иванов, Аймен Белаид, Фернандо Уолас, Владимир Гаджев, Орлин Старокин, Кевин Бру, Мирослав Иванов, Ларсен Туре, Димитър Макриев
"ЛЕВСКИ" (второ полувреме): Пламен Илиев, Дъстли Мулдер, Даниел Димов, Пламен Димов, Уолас (60-Мики Орачев), Станислав Ангелов, Антон Огнянов, Радослав Цонев, Борислав Цонев, Владислав Мисяк, Димитър Макриев (60-Илия Димитров)
Треньор: Антони Здравков

СЛЕДЕТЕ С БЛИЦ: "А" ГРУПА - ТРАНСФЕРИ И ПОДГОТОВКA