Роджър Федерер е последният 1/2-финалист на Аустрелиън Оупън. Бившият №1 се наложи над четвъртия в света Анди Мъри с 6:3, 6:4, 6:7(6), 6:3 в мач, продължил 3 часа и 37 минути.

Победата прати Федерер сред най-добрите четирима в Аустрелиън Оупън за 11-и пореден път. Швейцарецът има четири титли от Мелбърн - 2004, 2006, 2007 и 2010 г., като сега преследва петата.

За Федерер предстои епичен сблъсък с Рафаел Надал, който по-рано днес приключи приказката на Григор Димитров. Нашето момче преклони глава пред лидера в световната ранглиста - 6:3, 6:7(3), 6:7(7), 2:6, но може да бъде много горд с представянето си в Мелбърн.

Предстоящият спор между Надал и Федерер за място на финала ще е техен 33-и мач на АТР тура и 11-и на турнири от Големия шлем.

Роджър е загубил 22 от тези 32 изиграни двубоя до момента, включително и двата на Аустрелиън Оупън.

Любопитното е, че именно Мъри през миналата година спря Федерер на крачка от финала в запомнящ се петсетов трилър, а това бе и последният 1/2-финал на турнир от Големия шлем, до който швейцарецът достигна. Сега обаче звездата отново е в Топ 4, а както е известно, победителя от сблъсъка Федерер - Надал ще спори за трофея срещу Томаш Бердих или Станислас Вавринка. Чехът и швейцарецът играят помежду си утре.