Григор Димитров победи тайванеца Йен Хсун-Лу и за пръв път стигна до трети кръг на Аустралиън Оупън. Най-добрият български тенисист надделя с 6:3, 6:3, 7:6 (11) и продължава във следващата фаза, където ще се изправи срещу победителя от двубоя между Милош Раонич и Виктор Ханеску.

До този момент само веднъж български тенисист бе преминавал втори кръг на турнир от Големия Шлем - отново Григор Димитров, но на миналогодишния Ролан Гарос.

Първата ни ракета бе бурно подкрепян от група сънародници, които не спряха да го окуражават през цялата среща. Високите температури от 43 градуса на сянка станаха причина за отлагането на старта с близо три часа, а впоследствие двубоят бе прекъснат за около 2 часа заради тропическа буря.

Българинът показа много силен сервис и записа цели 15 аса срещу само 2 на Хсун-Лу. Димитров обаче показа старата си слабост и записа 7 двойни грешки, докато тайванецът само 2.

Димитров изпита затруднения във втория сет, когато изоставаше в началото с 0:3 гейма, но успя да обърне. Хсун-Лу даде всичко от себе си в третата част и стигна до два сетбола, но в крайна сметка по-добрият тенисист ликуваше.

След днешната си победа Гришо си осигури чек за 75 000 австралийски долара и 90 точки, които към днешна дата го изкачват до №21 в света и всички предпоставки за нов рекорд са налице

Григор Димитров - Йен Хсун-Лу 6:3, 6:3, 7:6 (11)

Първи сет
Димитров започна с успешен сервис и поведе - 1:0. Българският тенисист дръпна с 30:0 при сервиса на Хсун-Лу, но позволи на съперника си да вземе гейма - 1:1. Последва бърз гейм на 0 и Григор отново излезе напред - 2:1.

Тайванецът спаси 5 брейкпойнта и успя да направи 2:2 с много мъка. Димитров отново нямаше сериозно проблеми при подаването си - 3:2. Тук дойде и решителният момент в този първи сет. Гришо успя да дръпне с 40:0 при подаването на Хсун-Лу и при втория опит го проби - 4:2.

Българският тенисист направи 5:2 при своя сервис с гейм на 15, и запази сили за следващия си сервис - 5:3. Гришо не успя при първия сетпойнт, последва възможност за пробив на тайванеца, но в крайна сметка при третата възможност Димитров затвори сета - 6:3.

Втори сет
Тази част започна кошмарно за българския тенисист. Гришо позволи на своя съперник да поведе с 3:0, след пробив и два спечелени сервис гейма. Българинът успя да се съвземе и спечели следващото си подаване - 1:3.

Хсун-Лу най-после се пропука и допусна пробив, което доведе до 2:3, а впоследствие и до 3:3. Димитров налучка ритъма и бързо стигна до нов пробив, с което предреши изхода и на втория сет. Българинът лесно взе подаването си и направи 5:3. Нов пробив и 2:0 сета за Димитров.

Трети сет
Тази част започна с размяна на геймове, като двамата печелеха подаванията си - 1:1. Димитров спаси брейкпойнт и успя да поведе с 2:1. При последвалия сервис гейм на Хсун-Лу се стигна до шест възможности за пробив на Гришо, но той успя чак при седмия опит - 3:1.

Димитров успя да спечели на 0 сервис гейма си и дръпна с 4:1, но тайванеца веднага намали на 4:2. Тук се стигна пробив и то на 0 - 4:3. В останалите геймове двамата спечелиха подаванията си и се стигна до тайбрек.

В него Хсун-Лу показа много добра игра, сила на сервиса и отиграванията си и затрудни максимално българина. Димитров стигна до два мачбола, но не успя да затвори двубоя при тези възможности. Тайванецът пък имаше три възможности за спечелване на сета, но също не успя. Резултатът стигна до 11:11 в тайбрека. Тук дойде мигът на Димитров - две поредни точки и успех в мача - 6:3, 6:3, 7:6 (11).