Цветана Пиронкова се класира на финал на турнира в Сидни! Това е първи финал в турнир от WTA в кариерата на българката, която отвя световната №6 Петра Квитова с 6:4, 6:3. Пловдивчанката постигна седма поредна победа в надпреварата, като тръгна още от квалификациите. Това е втора победа на Цвети в рамките на турнира над тенисистка от Топ 10, след като на четвъртфиналите пречупи Сара Ерани и общо десета над съпернички от челната десетка. Освен първия си финал на WTA ниво, Цвети си осигури чек за 64 000 долара и 330 точки за ранглистата, което се равнява на над половината от общо 611 точки, които спечели през цялата 2013 година. Това доведе до скок от близо 40 места - от №107 до №68, а успее ли да триумфира с титлата, ще добави още 165 т. и ще се завърне в Топ 60.

Пиронкова направи пробив в първия сет за 3:2, но след това допусна на свой сервис за 4:4. Българката обаче веднага отвърна с нов пробив за 5:4, който затвърди за 6:4. Във втория сет пловдивчанката направи ранен пробив за 1:0, който затвърди за 2:0. Нашето момиче направи нов пробив за 3:0, но допусна такъв за 1:3. Пиронкова отвърна със същото за 4:1, Квитова отвърна за 2:4, който затвърди за 3:4. Българката задържа следващия си серлис гейм за 5:3 и с пробив затвори сета и мача за 6:3. Пиронкова постигна два пробива в първия сет и три във втория сет за общо пет в двубоя. Петра Квитова направи един пробив в първия сет и два във втория за общо три в двубоя.

До момента Пиронкова имаше шест полуфинала на WTA ниво и от седмия опит стигна до битката за трофей. На финала в Сидни Пиронкова ще играе срещу победителката от двубоя между Анджелик Кербер (Германия) и 18-годишната американка Мадисън Кийс.

ЦВЕТАНА ПИРОНКОВА - ПЕТРА КВИТОВА 2:0 сета (6:4, 6:3)

--------------------------------
Това е пети мач между Пиронкова и Квитова. До този момент Цвети няма победа, но последните им два официални мача се решиха в трети сет - 6-3, 6-4 в Париж през 2008 година, 6-2, 3-6, 6-3 в Цюрих няколко месеца по-късно, 6-3 6-7 6-2 на Уимбълдън 2010 и 6-4 6-2 на Хопман Къп в началото на 2012 година.

ПЪРВИ СЕТ

В първия гейм Квитова спечели без проблеми и поведе с 1:0. Последва сервис на Пиронкова, която поведе с 40:0. Чехкинята върна една точка, но съперничката й намали на 30:40 и дори изравни за 40:40. Цвети обаче успя да измъкне сервис гейма си, след като направи две поредни точки – от грешка на Квитова и със страхотен удар в дъното на корта - 1:1. В третия гейм резултатът стана 15:15, но Квитова набързо поведе с 40:15 с мощен сервис, а след това спечели и гейма за 2:1. Пиронкова изравни за 2:2 на свой сервис, като не остави никакъв шанс на Квитова. Българката взе гейма си на 15. В петия гейм Пиронкова за първи път поведе с 30:15 при сервис на Квитова, но чехкинята обърна до 40:30. Последва равенство, Квитова взе преднина, но Цвети отново върна резултата до 40:40 и дори получи шанс за пробив заради грешка на чехкинята. Той стана факт – 3:2! Пиронкова направи страхотен ретур, който затрудни Квитова и тя сгреши, пращайки топката в мрежата. Последва много добре изигран тактически гейм, с който пловдивчанката затвърди пробива си – 4:2. Квитова на два пъти повеждаше, но Цвети успя да задържи пробива. Чехкинята се подразни и набързо поведе с 40:0 при своето подаване. Пиронкова обаче върна две точки за 30:40. Последва разиграване, при което българката поиска “ястребово око” и беше права – аут на Квитова и 40:40. Чехкинята обаче задържа гейма си за 3:4 след две трудни точки. В осмия гейм, в който сервираше Пиронкова, за първи път Цвети изпита трудност и губеше с 15:40. Нашето момиче обаче показа нерви и записа три поредни точки за преднина при 40:40. Квитова обаче отново върна гейма в равенство и дори поведе. Пиронкова сбърка при следващото разиграване и допусна неприятен пробив за 4:4. ветия гейм Квитова застана на сервис и Пиронкова поведе с 30:0. Вторият пробив стана факт – Пиронкова поведе с 5:4 и застана на сервис за спечелване на първия сет. Българката поведе с 40:15 след добър първи сервис, но допусна една точка след топка в аут за 30:40. Последва добро разиграване и пусната топка на Пиронкова зад мрежата, която Квитова не успя да отиграе. Българката затвори първия сет с 6:4.

ВТОРИ СЕТ
В първия гейм на втория сет Квитова сервираше, но Пиронкова поведе с 30:0. След това и с 40:15 и получи шанс за ранен пробив. Пиронкова го постигна и поведе с 1:0. На свой сервис Пиронкова затвърди пробива и поведе с 2:0 гейма, след като поведе с 40:0, но допусна две точки, едната от които и с помощта на мрежата, за 40:30. При следващия си сервис пловдивчанката нямаше проблеми и резултатът стана 2:0. Квитова застана на сервис, но играта й продължи да търпи спад. Чехкинята трудно вкарваше първия си сервис, а Пиронкова заковаваше уникални топки в дъното на корта до линиите. Българката поведе с 40:15 и получи два брейкпойнта за втори пореден пробив. Цвети успя – 3:0! след нова грешка на Квитова. Едва в четвъртия гейм на втория сет Квитова влезе в ритъм и задържа нещата под контрол до 30:30 и дори поведе с 40:30. Чехкинята осъществи пробив и намали на 1:3 гейма. Пиронкова продължи блестящата си игра и направи нов пробив, с който поведе с 4:1. Последва леко разконцентриране в играта на българката, която допусна пробив и то на нула – за 2:4. Петра Квитова затвърди пробива на свой сервис и намали на 3:4. Пиронкова имаше шанс за нещо повече в този гейм, след като достигна до 30:40, но силните сервиси на противничката й не го позволиха. В осмия гейм дойде отпускането на Пиронкова, която загуби силата и точността на първия си сервис. Българката губеше с 15:40, но спаси два поредни брейкпойнта за 40:40 и то заради грешки на Квитова. Чехкинята прати топката в аут при следващото разиграване и Цвети получи предимство. Нервите на нашето момиче издържаха, взе гейма си и поведе с 5:3. В оказалия се последен гейм в мача Пиронкова се разправи с Квитова и след нов пробив затвори сета с 6:3, а с това спечели и двубоя.