Националният отбор на България по волейбол разби Холандия с 3:0 гейма (25:18, 27:25, 25:14) в световна квалификация в Опава (Чехия). Това е втори пореден успех за нашите след 3:0 и в първия мач срещу аутсайдера Кипър. Нашите са почти сигурен участник на Световното първенство, като им остава само третата среща с домакина Чехия. Двубоят е в неделя (5 януари) от 19:30 часа.

В първия гейм България имаше предимство и поведе с 8:4, 13:8 и 16:10 при второто техническо прекъсване. Нашите взеха гейма с 25:18. Проблемите за нас дойдоха във втората част, която измъкнахме с 27:25. След като водехме с 12:7 Холандия се върна в резултата при 17:17. Последва размяна на лидерството до 25:25 и затворихме гейма с 27:25. В третия гейм нямахме никакви проблеми и натрупахме аванс от самото начало. Резултатът се движеше 9:6, 12:8, 16:10, а след това набъбна на 23:10, за да спечелим с 25:14.

Най-резултатен за нашите стана Цветан Соколов с 19 точки, 13 добави Тодор Алексиев, а Тодор Скримов остана с 9 точки.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 3:0 гейма (25:18, 27:25, 25:14)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев - 3 точки, Цветан Соколов - 19 точки, Тодор Алексиев - 13 точки, Тодор Скримов - 9 точки, Виктор Йосифов - 5 точки, Николай Николов - 6 точки - Теодор Салпаров-либеро (Теодор Тодоров - 1 точка, Николай Пенчев)
Треньор: Камило Плачи

ХОЛАНДИЯ: Нимир Абдел-Азиз -1  точка, Йерун Раувердинк - 3 точки, Дик Коой - 10 точки, Витце Койстра - 7 точки, Нийлс Клапвайк - 11 точки, Томас Кьолевайн - 4 точки - Гайс Йорна-либеро (Тим Кролис, Янек Ван Харскамп)
Треньор: Едвин Бене

ПЪРВИ ГЕЙМ
В първия гейм България поведе с 3:2. Блокада на Тодор Алексиев направи резултата 4:2. Отново капитанът реализира за 5:2, а след това с атака по правата Алексиев от зона 4 направи 6:3. Последва ас на Виктор Йосифов - 7:2. Николай Николов атакува през центъра за 8:4 при първото техническо прекъсване. Нова атака на Николай Николов през центъра донесе 9:5. Тодор Скримов атакува по диагонала от зона 2 за 11:8. Ас на Цветан Соколов донесе 12:8. Последва блокаут на Цветан Соколов за 13:8 в наша полза. Последва водачество на България с 14:10 и 15:10. Второто техническо прекъсване дойде в наша полза при 16:10. Холандците обаче започнаха серия и направиха три поредни точки, след които резултатът стана 17:14 за нас. След взетото прекъсване от Плачи България поведе с 18:14 след аут на холандската атака. Виктор Йосифов направи резултата 21:17, а първият геймбол дойде след блокаут - 24:18. Цветан Соколов заби последната топка за 25:18.

ВТОРИ ГЕЙМ
Във втория гейм нашите започнаха много силно и поведоха с 5:3, а след това с добра блокада дръпнаха с 6:3. В този момен треньорът на Холандия взе прекъсване. Дори и след прекъсването "лалетата" не успяха и пратиха топката в аут за 7:3 в полза на България. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за нас. Виктор Йосифов изстреля ас за 9:4. При втория сервис на Йосифов - Тодор Алексиев, направи контраатака за 10:4. Едва при третото си изпълнение Йосифов сбърка за 10:5. Цветан Соколов продължи наказателната си акция от началото на мача и реализира за 12:7. След това резултатът стана 13:9 и 14:11 за България. Нашите поведоха с 15:13, а след аут на Холандия дойде второто техническо прекъсване в полза на България - 16:13. След прекъсването "лалетата" намалиха до 15:16. Поведохме със 17:15, но съперникът изравни до 17:17 след аут на Соколов. Клапвайк сбърка, след като изпрати топката в аут за 18:17 за България. За първи път Холандия поведе при 20:19, но нашите изравниха за 20:20. Цветан Соколов обаче сбърка сервиса и донесе лидерство на Холандия - 21:20. България изравни за 21:21. До края на гейма последва игра точка за точка през 24:24, 25:25. България затвори гейма при 27:25.

ТРЕТИ ГЕЙМ
В третия гейм българското надмощие бе осезаемо. Нашите поведоха с 2:0 и 3:1. Последва ас на Цветан Соколов за 4:1. Атака по правата на Тодор Скримов и 5:2. Тодор Алексиев направи 7:5 с остра атака от зона 2. Цветан Соколов заби поредната мощна атака в 3-ия метър за 8:6 при първото техническо прекъсване. Единичен блок на Николай Николов доведе до 9:6. Грешка на холандците направи резултата 10:6. Тодор Скримов направи 12:8 след блокаут. Ново отлично отиграване на Тодор Скримов за 13:9. Трета поредна атака на Тодор Скромов - 14:9. Второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за България след нова точка на Тодор Скримов. Нашите дръпнаха сериозно при 20:13. Холандците тотално свалиха гарда и нашите поведоха с 23:13. България затвори третия гейм с 25:14.