Лудогорец победи Динамо Загреб с 2:1 като гост в последен мач от група “В” на Лига Европа. Българският шампион вече си бе осигурил класиране на 1/16-финалите, но спечели и последната си среща. Така с 16 точки от пет победи и само един равен Лудогорец очаква съперника си за елиминационната фаза. Жребият ще бъде на 16 декември (понеделник). Головете за Лудогорец на “Максимир” днес реализираха Даниел Абало (28) и Роман Безяк (72), а Дуйе Чоп изравни за 1:1 в 45-ата минута. От групата на Лудогорец напред се класира и Черноморец Одеса, който изненадващо победи като гост ПСВ Айндховен с 1:0.

Лудогорец подобри няколко рекорда с днешния си успех в Загреб. “Зелените” са първият отбор с 4 победи като гост в евротурнирите, подобрявайки постижение на ЦСКА от три успеха през 2005 година. Лудогорец победи като гост Партизан, ПСВ Айндховен, Черноморец Одеса и днес Динамо Загреб. Лудогорец подобри рекорда на “Левски” за най-много победи в един сезон в Европа (7). Отборът от Разград вече има 8. Лудогорец е първият български отбор, който печели на хърватска земя.

Стойчо Стоев направи няколко промени в състава на Лудогорец, като дебют записаха вратарят Иван Чворович и защитникът Георги Терзиев. Останалите трима в отбрана бяха Шоко, Моци и Жуниор Кайсара. В средата на терена излязоха Христо Златински и Светослав Дяков, по крилата Михаил Александров и Даниел Абало, а напред Марселиньо и пред него Роман Безяк. Резерви в този мач останаха звездата Върджил Мисиджан, Фабио Ешпиньо, както и контузените Минев и Барт, които въобще не пътуваха за Хърватия.

В началото на първото полувреме Динамо Загреб игра добре, организира доста атаки, но Лудогорец се представи прекрасно в дефанзивен план. Първите атаки на хърватите минаваха през Соудани и Брозович, които търсеха Дуйе Чоп в предни позиции. Личеше си неопитността на Георги Терзиев, който изпитваше затруднения в отбрана, но с колективни действия българският шампион се справи. В 23-ата минута Шока изчисти опасен удар с глава на Брозович. В 26-ата минута бе първата по-опасна атака за родния първенец. Михаил Александров напредна отдясно, сложи топката на крака на Даниел Абало, който обаче от наказателното поле не успя да отправи добър удар.

В 28-ата минута Лудогорец поведе с 1:0 след гол на Даниел Абало. Роман Безяк намери Марселиньо, който с прекрасен пас зад защитата на Динамо изведе Абало, който търкулна топката под плонжа на вратаря Сандомиерски. Испанският футболист на Лудогорец бе на една линия с последния бранител на Динамо Загреб, който вдигна ръка, искайки засада, но попадението бе зачетено. Последва мощен удар на Михаил Александров в 31-ата минута, който полският вратар изби с мъка в ъглов удар. Точно, когато Лудогорец виждаше, че ще се прибере с аванс в резултата на почивката домакините изравниха. В даденото допълнително време на първата част Дуйе Чоп с глава направи 1:1. Шимунич направи страхотен рейд към наказателното поле, след който последва ъглов удар. След центрирането топката рикошира в главата на няколко футболисти и стигна до Чоп, който отново с глава я прати във вратата. Георги Терзиев не се ориентира добре при пласирането на Чоп.

През второто полувреме домакините отново започнаха по-активно, но този път нямаха кой знае колко опасни положения. Домакините създаваха атаки, но гостите не играеха хаотично, а добре подредени и с опит се справяха със ситуациите. В 55-ата минута Шоко изчисти топка след центриране от ъглов удар. Хърватите имаха претенции за дузпа, но повторенията показаха, че бразилецът е играл с рамо, а не с ръка. В 60-ата минута Фернандес отправи хубав удар към вратата на Чворович, но в аут. Последва още малко по-сериозен натиск на Динамо Загреб, но без чисти положения пред вратаря на Лудогорец.

Напълно повторение като през първото полувреме – в момента, в който домакините имаха превес, разградчани реализираха гол. В 72-ата минута Роман Безяк направи резултата 2:1 в полза на Лудогорец. Дяков подаде наляво в наказателното поле към Абало, той намери Безяк. Нападателят овладя, мина без проблеми Шимунич и с удар по земя прати топката във вратата на Динамо Загреб. В 75-ата минута Михаил Александров отправи прекрасен удар от наказателното поле, но полският вратар с една ръка изби топката, която влизаше до гредата му.

Двубоят по минути ТУК

ДИНАМО ЗАГРЕБ - ЛУДОГОРЕЦ 1:2
0:1 Даниел Абало (28), 1:1 Дуйе Чоп (45+1), 1:2 Роман Безяк (72)

Динамо (Загреб): 29.Гжегош Сандомиерски, 4.Йосип Шимунич (к), 6.Иво Пинто, 15.Йосип Чалушич, 23.Рубен Лима, 7.Ариян Адеми, 20.Звонко Памич (73 - Халилович), 77.Марсело Брозович, 2.Хилал Ел Соудани (81 - Фатос Бечирай), 11.Жуниор Фернандес, 90.Дуйе Чоп
Резерви: 12.Оливер Зеленика, 24.Капан, 27.Йерко Леко, 28.Ален Халилович, 31.Саре, 21.Фатош Бечирай, 55.Анте Рукавина
Треньор: Зоран Мамич

ludogorec.JPGЛудогорец
91.Иван Чворович, 20.Шоко, 55.Георги Терзиев, 27.Козмин Моци, 80.Жуниор Кайсара, 18.Светослав Дяков, 23.Христо Златински, 84.Марселиньо (80 - 8.Фабио Ешпиньо), 7.Михаил Александров, 17.Даниел Абало (90+2 - 73.Иван Стоянов), 9.Роман Безяк (90 - 11.Жуниор Кишада)
Резерви: 21.Владислав Стоянов, 4.Теро Мантула, 14.Мичел Бургзорг, 73.Иван Стоянов, 11.Жуниор Кишада, 93.Върджил Мисиджан, 8.Фабио Ешпиньо
Треньор: Стойчо Стоев