ЦСКА разби с класическото 3:0 "Левски" вчера, като и трите попадения във вратата на "сините" паднаха още преди почивката. "Червените" на Стойчо Младенов нокаутираха вечния враг в рамките само на 6 минути. Неманя Милисавлевич откри резултата в 31-ата минута, Апостол Попов удвои в 35-ата, а Емил Гъргоров заби третото попадение в 37-ата.

Проверка на БЛИЦ установи, че това не е първи случай, в който ЦСКА набързо разкрива "Левски". През 1954 година "армейците" отново повеждат с 3:0 на "сините". Попаденията тогава бележат Иван Колев, Гацо Панайотов и Димитър Миланов. Наказателната акция на ЦСКА в този мач е до 38-ата минута, което е секунди по-късно от случилото се вчера на "Васил Левски". И за разлика от вчерашното дерби, тогава ЦСКА пуска един гол през втората част и побеждава с 3:1.

Иначе 3 години след това - през 1957-а "армейците" отново дърпат с класическа преднина на съперника още първото полувреме. Крум Янев, д-р Стефан Божков и Кирил Ракаров наказват "сините", а през втората част Иван Колев също бележи и ЦСКА бие с 4:0.

Любопитното е, че през 1985 година, когато "червените" надделяват с 3:1 и четирите попадения падат преди почивката, а автор на две от тях е Стойчо Младенов. Така че Екзекутора на Ливърпул и друг път е нанасял толкова звучен ранен шамар на "Левски".

Проверка на БЛИЦ установи още, че 5 са най-многото голове, падали във вечното дерби през първото полувреме. Има четири такива случая, като все "Левски" излиза краен победител.

Случаите, когато ЦСКА повежда с 3:0 на "Левски" още до почивката:

15.11.1954 г., "А" група
ЦСКА - "Левски" 3:1
1:0 Ив. Колев (18), 2:0 П. Панайотов (19), 3:0 Д. Миланов (38), 3:1 П. Пеев (86)

14.04.1957 г., “А” група
"Лeвски" - ЦСКА 0:4
0:1 Кр. Янев (21), 0:1 Ст. Божков (30-д), 0:3 К. Ракаров (45), 0:4 Ив. Колев (87)

Случай, в който ЦСКА повежда с 3 гола на "Левски" още до почивката:

22.12.1985 г., "А" група
"Левски" – ЦСКА 1:3
0:1 Л. Пенев (6), 0:2 Ст. Младенов (11), 1:1 Р. Гочев (32), 1:3 Ст. Младенов (41-д)

Случаите, в които падат най-много голове във вечното дерби до почивката (5 попадения):

17.11.1968 г., “А” група
ЦСКА – "Левски" 2:7
1:0 П. Жеков (2), 1:1 Г. Аспарухов (7), 1:2 Ал. Костов (23), 1:3 Я. Кирилов (24), 1:4 Б. Богданов (45), 1:5 Я. Кирилов (56), 1:6 Г. Аспарухов (59), 1:7 Г. Аспарухов (78-д), 2:7 Цв. Атанасов (89)

7.07.1970 г., “А” група
"Левски" – ЦСКА 5:2

1:0 Н. Котков (1), 1:1 П. Жеков (6), 4:1 Н. Котков (12, 35-д, 37), 5:1 Цв. Веселинов (69), 5:2 П. Жеков (73-д)

6.03.1988 г., “А” група
ЦСКА – "Левски" 2:3

1:0 Л. Пенев (6-д), 2:0 Е. Костадинов (8), 2:1 М. Петров (18), 2:2 Г. Йорданов (27), 2:3 Н. Сираков (29)

23.09.1994 г., “А” група
ЦСКА – "Левски" 1:7

0:1 И. Илиев (12), 1:1 П. Михтарски (20), 1:2 Н. Сираков (25-д), 1:3 Д. Боримиров (41), 1:4 Н. Сираков (45), 1:5 Д. Боримиров (64), 1:7 Н. Сираков (79-д, 90)