България завърши на 4-ото място на първото в историята световно първенство по волейбол за младежи до 23 години. "Трикольорите" загубиха спора за бронзовите медали от Русия, отстъпвайки с 1:3 гейма (24:22, 20:22, 25:27, 15:21).

Мачът в Уберландия (Бразилия) продължи 1 час и 23 минути и беше своеобразно повторение на големия финал на Европейското през 2010 година в Беларус, когато същото това поколение волейболисти беше юноши старша възраст. Тогава талантите на "сборная" надвиха момчетата на Николай Желязков, а тази вечер възпитаниците на Драган Иванов търсеха реванш от волейболистите на Сергей Шляпников. В крайна сметка обаче нашите отново преклониха глава пред руснаците и не успяха да извоюват бронзовите медали. Така само няколко седмици след 4-ото място на мъжкия ни национален отбор на Евроволей 2013, тимът ни до 23 години зае същото място на Световното в Бразилия.

Избраниците на Драган Иванов само могат да съжаляват, че не надвиха Русия тази вечер, тъй като съперникът беше напълно преодолим отбор.

"Трикольорите" спечелиха първия гейм в мача с 25:22, загубиха втория на 20 точки, третия на 25, а в четвъртия рухнаха психически след 12-ата точка и отстъпиха с 15:21.

Най-резултатен за България стана Жани Желязков, който реализира 17 точки (2 блокади, 2 аса). 15 добави Златан Йорданов (2 блокади, 1 ас), а с 11 остана Венцислав Рагин (5 блокади). Капитанът Николай Пенчев отбеляза само 7 точки (2 аса). Богдан Гливенко от Русия стана най-резултатен в мача за 3-ото място с 22 точки.

Както е известно, часове по-рано нашите паднаха с 0:3 гейма от Сърбия и не успяха да се класират на финала, където по-късно тази нощ за световната титла ще спорят домакините и Сърбия.

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (22:24, 22:20, 27:25, 21:15)

РУСИЯ: Дмитрий Ковальов 10, Богдан Гливенко 22, Иван Комаров 13, Леонид Шчадилов 10, Александър Сафонов, Иван Демаков 12 - Алексей Кабешов-либеро (Максим Куликов 5, Егор Логунов, Олег Крюкун 1)
Треньор: Сергей Шляпников

БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 2, Жани Желязков 17, Николай Пенчев 7, Златан Йорданов 15, Венцислав Рагин 11, Красимир Георгиев 5 - Антон Василиев-либеро (Пламен Драгиев, Бранимир Грозданов, Георги Сеганов 3, Петър Каракашев)
Треньор: Драган Иванов