Националният отбор по волейбол на България загуби с 1:3 гейма (19:25, 25:23, 14:25, 19:25) от Русия в мач от група D на европейското първенство по волейбол в Полша и Дания. Въпреки поражението нашите се класират в следващата фаза, но ще играят осминафинален плейоф. България очаква за съперник победителят от мача между Полша и Дания от група „В“. Домакините от Полша вероятно биха предпочели да победят Словакия и да играят с България на плейоф, тъй като, ако загубят и останат на трето място, ще срещнат Русия.

Нашите финишираха на трето място в групата след една победа – срещу Чехия и две загуби – от Германия и Русия и така очакват втория от група „В“ (Полша и Словакия започват в 21:00 часа.)

Камило Плачи направи две промени в стартовия състав. Аут заради контузия е Тодор Скримов, а Теодор Тодоров започна на мястото на Николай Николов. Нашите не играха толкова лошо, но във важните моменти не успяха да се противопоставят на Русия. Българите не намериха лек за силния сервис на съперника, а в същото време направиха доста грешки.

В първия гейм Русия заложи на изключително силен сервис, който затрудни посрещането ни. „Сборная“ наниза пет директни точки от начален удар, с което спечели гейма. Още на първото техническо прекъсване съперникът водеше с три точки, след което постепенно увеличаваше разликата на 7-8 точки. Във втория гейм отново руснаците ни изтормозиха със сервис (три аса), като Мусерски направи серия от три поредни точки. Нашите обаче не позволиха на Русия да се откъсне сериозно в резултата и гонитбата продължи до последно. Едва в края „трикольорите“ измъкнаха гейма, след като направиха добра блокада при 24:23 и спечелиха с 25:23. В третия гейм продължиха грешките ни от сервис, а Русия заздрави защитата и продължи да ни превъзхожда с началния удар. Започнахме лошо с 0:5, след това се предадохме и руснаците ни смазаха. След второто техническо прекъсване при 16:11 нашите заредиха грешка след грешка и от атака, и от сервис, а руснаците бяха безупречни. В крайна сметка „сборная“ затвори гейма при 25:14. В четвъртия гейм руснаците доминираха отново и полека-лека натрупваха аванс от три точки при 14:11 и 17:14. След това съперникът набързо затвори гейма, след като гардът на родните волейболисти падна.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 1:3 гейма (19:25, 25:23, 14:25, 19:25)

ПЪРВИ ГЕЙМ
България започна добре първия гейм и поведе с 3:0 точки. Нашите стартираха с добра блокаса. След това обаче руснаците набързо изравниха след два аса на Николай Павлов. Русия взе първото техническо прекъсване при 8:5. „Сборная“ продължи да играе с бомбени сервиси, които затрудняваха посрещането ни. Съперникът поведе с 11:6 и 13:9. Нашите върнаха една точка след грешен сервис на руснаците. И второто техническо прекъсване бе за Русия при 16:10, след като Цветан Соколов сгреши при атаката. Нова грешка на Теодор Тодоров даде преднина от 17:10 за Русия, след което съперникът сгреши на сервиса за 11:17. Руснаците дръпнаха с 18:11, а след това резултатът стана 20:13. Исполинът Дмитрий Мусерски продължи да ни тормози и отбеляза за 21:13. Двата тима си размениха по една точка за 22:14 за „сборная“, но след това Тодор Алексиев заби за 15:22. Валентин Братоев реализира по диагонала за 17:23, а Соколов вкара за 18:23 след блокаут. Последва размяна на по една точка за 24:19, а Сивожелез затвори гейма при 25:19.

ВТОРИ ГЕЙМ
Вторият гейм започна по същия начин като първия – три поредни точки за България. След това нашите задържаха аванса при 6:4, но Мусерски заби ас от сервис за 5:6. Мусерски продължи успешната серия на сервис и сам обърна резултата до 8:6 за Русия при първото техническо прекъсване с три поредни точки. Последва размяна на по една точка за 9:7 за Русия, след това стана 10:8, а Цветан Соколов с бомбена атака направи 9:10. Нашите изравниха за 10:10, но Русия отново поведе с 11:10, за да последва ново равенство – 11:11. След 12:12 Сивожелез реализира за 13:12 с блокаут. Започна гонитба в точките и равенства за 14:14 и 15:15. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за България след атака в аут на Сивожелез. Нашите поведоха с 18:16 след грешки на руснаците в атака. След това Русия заздрави защитата, реализира три поредни точки и изравни за 20:20. Георги Братоев направи страхотна блокада за 22:21, Русия изравни за 22:22. Нашите поведоха с 23:22, но Йосифов сгреши на сервис и резултатът стана 23:23. България получи първи геймбол при 24:23, руснаците не успяха при атаката след наша добра атака и затворихме гейма при 25:23.

ТРЕТИ ГЕЙМ
Третият гейм започна лошо за българите – съперникът поведе с 5:0. Едва тогава върнахме една точка за 1:5. Последва сервис в аут на Цветан Соколов за 7:2 за Русия, а Пенчев направи 3:7. Нашите заздравиха блокадата и стопиха аванса до 5:7. Николай Павлов реализира за 8:5 при първото техническо прекъсване. „Сборная“ поведе с 10:6, а след това с 12:7 и 13:7. Русия задържа преднината си на пет точки при 15:10, нашите намалиха на 11:15 след блокаут на Николай Пенчев. Второто техническо прекъсване дойде за Русия при 16:11. Руснаците поведоха с 19:12, след това с 20:12, а с блокада направиха 21:12. Сивожелез заби ас за 22:12. Мусерски направи ас за 24:13. Максим Михайлов реализира за 25:14 и 2:1 гейма в полза на Русия.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ

В четвъртия гейм Камило Плачи направи смяна, първи минути на Европейското получи Светослав Гоцев. Отново започнахме лошо, изостанахме с 0:3, след което реализирахме първа точка за 1:3. Нашите намалиха до 3:4 Изравнихме за 4:4, а Цветан Соколов изпрати бомбен сервис за 5:4 с ас. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:6 за Русия. Светослав Гоцев изравни за 11:11, но последваха три поредни точки за Русия за 14:11, когато Плачи взе прекъсване. Николай Пенчев продължи с доброто си представяне и направи 12:14. Мусерски направи 16:12 за второто техническо прекъсване. След прекъсването последваха две наши точки за 14:16, но Русия поведе със 17:14. Последва нов ас на Мусерски за 18:14. Руснаците продължиха със силния сервис и силна защита и поведоха с 21:17. Двата тима си размениха по една точка за 22:18, „сборная“ дръпна с 23:18. Русия затвори гейма с 25:19, а с това и мача с 3:1 гейма.