Националният отбор на България по волейбол загуби драматично с 2:3 гейма (34:36, 25:20, 25:21, 21:25, 9:15) от Германия втория си мач от група D на европейското първенство по волейбол. Нашите победиха Чехия в първата си среща, а днес допуснаха поражение от Германия, които вече са сигурни за втората фаза с две поредни победи (в първия мач спечелиха срещу Русия с 3:0 гейма). Третият двубой на нашите в групите е в неделя от 16:00 часа срещу Русия. Въпреки поражението "лъвовете" спечелиха 1 точка, която е добре дошла и може да ни помогне за класиране в следващата фаза.

България изигра добър двубой срещу Германия, но в четвъртия гейм като че ли изпуснахме контрола и загубихме инициативата и мача. В средата на четвъртия гейм германците поведоха с по-сериозна разлика и не изпуснаха инициативата. В тайбрека нашите нямаха шанс, изостанаха още в началото и правеха отчаяни опити да намалят пасива си. Излизането на Тодор Скримов в края на третия гейм като че ли даде негативен резултат за България и оказа влияние.

За Германия страхотен мач изигра Денис Калиберда, срещу когото нашите не намериха начин на противодействие. Той заби 25 точки, 17 добави Кристиян Фром, с 18 е Грозер, 12 добави Бьоме.

Цветан Соколов беше най-резултатен за България с 28 точки, 16 добави Тодор Алексиев, с 14 е Николай Николов, с 13 е Виктор Йосифов.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:3 (34:36, 25:20, 25:21, 21:25, 9:15)

ПЪРВИ ГЕЙМ
Германия поведе с 2:0 точки, а Соколов намали на 1:2. Последваха няколко неуспешни атаки за нашите и добра защита на Германия. В крайна сметка Калиберда вкара за 3:1 през центъра на мрежата. Цветан Соколов намали на 2:3 след ново продължително разиграване. Отново Соколов заби за 3:4, а Тим Бросхог покачи на 5:3 след грешка на Тодор Алексиев. Соколов и Николай Николов направиха чудесна блокада на Грозер за 4:5. Цветан Соколов реализира за 5:6. Тодор Скримов реализира за 6:7, а Германия поведе с 8:6 при първото прекъсване. След това нашите позаздравиха защитата и изравниха резултата. България поведе с 15:13, след това Германия изравни за 15:15. Второто техническо прекъсване дойде в полза на България за 16:15. Соколов изпрати сервис в аут за 16:16, но след това се поправи и реализира от атака за 17:16. Резултатът продължи точка за точка до 18:18, Тодор Алексиев вкара за 19:18. Германия изравни за 19:19, поведе за 20:19, но Соколов изравни за 20:20. През втората част на гейма германците търсеха атаки срещу Тодор Скримов. Двата тима се “захапаха” отново и стигнаха до 22:22. България поведе с 23:22 след отлична атака на Тодор Алексиев през центъра, след като няколко пъти спасихме атаки на противника. Германия изравни за 23:23. Тодор Скримов вкара за 24:23. Тодор Алексиев обаче пропиля възможността да затвори гейма и Германия изравни за 24:24. Последва разочароващо изпълнение на сервис от Виктор Йосифов и резултатът стана 25:25. Германия дръпна с 26:25 след ас на Фром, Скримов и Салпаров не реагириха. Цветан Соколов изравни с мощна атаката – 26:26. Резултатът мина през 27:27, след това Скримов изравни за 28:28, ново равенство за 29:29. Соколов изпрати сервис в аут за 30:29 в полза на Германия, но грешка и в немския сервис за 30:30. Скримов също сгреши от сервис, ново равенство за 31:31. Най-после излязохме напред в резултата след атака на Цветан Соколов за 32:31, но Германия изравни за 32:32. Последваха равенства 33:33 и 34:34, като Германия не успяваше да затвори гейма. Гроцер изпрати тежък сервис, Салпаров не успя да го отиграе и Германия затвори гейма при 36:34.

ВТОРИ ГЕЙМ
В началото на втория гейм България набързо натрупа преднина и заигра много добре. Поведохме на първото техническо прекъсване с 8:3, след това направихме и 10:3. Атаките ни станаха разнообразни и центровете също започнаха да реализират. Последваха нови успешни атаки на България и разликата ни стана 7 точки, след като първо поведохме с 11:5, а след това след ас на Тодор Скримов за 12:5. Тодор Алексиев реализира за 13:7. Последва блокаут на Цветан Соколов за 14:7 в наша полза. България дръпна с 15:7 след добра блокада, а преди това силен сервис на Йосифов. България поведе с 16:8 при второто техническо прекъсване. Николай Николов реализира елегантно точка за 18:10. Георги Братоев се подигра с немската блокада и с една ръка настрани отбеляза за 20:11. Алексиев заби за 21:12. Германия направи три поредни точки и намали до 15:21. Дори и прекъсването обаче не прекъсна серията на Германия – съперникът реализира още три точки за общо шест поредни до 21:18. Йосифов прекъсна серията и заби за 22:18. Нашите поведоха с 23:19, след това Грозер намали на 20:23. Николай Николов заби за 25:20 и изравни резултата в геймовете – 1:1.

ТРЕТИ ГЕЙМ
В началото на третия гейм започна гонитба с няколко равенства в точките. Нашите взеха лека преднина при първото техническо прекъсване за 8:7, след това направиха 9:7. Германия обаче изравни за 9:9 след две поредни точки. Нашите поведоха с 11:10, а след това заради грешка на Германия дръпнахме с 12:10. Последва обаче равенство за 13:13 и 14:14. Отново поведохме с 15:14. Нашите поведоха с 16:14 при второто техническо прекъсване. След прекъсването поведохме със 17:14. Последва добра блокада на Тодор Алексиев срещу Грозер за 18:14. Отново поведохме с 4 точки за 19:15, а Алексиев направи нова безпощадна блокада за 20:15. Цветан Соколов заби за 21:16, а след това направи блокада за 22:16. Соколов сгреши и резултатът стана 18:22. Валентин Братоев влезе на мястото на Скримов и отбеляза за 23:18. Германия направи две поредни точки и намали на 20:23, след аут на Валентин Братоев. Грозер изпрати топката в аут за 24:20 в полза на България. Виктор Йосифов заби последната точка за 25:21 за 2:1 гейма в наша полза.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ
Четвъртият гейм отново започна с размяна на точки и равенства при 3:3, 4:4 и 5:5. Германия поведе със 7:6, Кампа направи ас и първото техническо прекъсване дойде при 8:6. Германия дръпна при 10:7, но нашите направиха две поредни точки за 9:10. Германия отново поведе с три точки при 13:10, но сгреши при сервис и нашите намалиха на 11:13. Валентин Братоев изпрати топка в аут за 15:11 в полза на Германия. Съперникът поведе с 16:11 за второто техническо прекъсване след блокада срещу Виктор Йосифов. Германия дръпна с 18:12, след това намалихме на 13:18, отбелязахме и за 14:18. Калиберда заби през центъра за 20:15. Цветан Соколов намали на 16:20, Грозер сгреши при следващата атака за 17:20. Николай Николов също не успя при атаката си за 22:17 за немците. Германия поведе с 23:19, но последва добро действие на Николай Пенчев за 20:23. Николай Николов заби ас за 21:23. Витал Хайнен взе прекъсване, след което Германия поведе с 24:21. Плачи също взе прекъсване. То нямаше ефект, Германия затвори гейма при 25:21.

ТАЙБРЕК
В тайбрека Германия поведе с 2:0 и 4:1. Нашите влязоха в лош момент и изпуснаха и следващата атака – 1:5. Камило Плачи взе таймаут. Калиберда продължи да ни тормози и отбеляза за 6:2. Тодор Алексиев намали на 3:6. Виктор Йосифов прати топка в аут от сервис за 3:7. Цветан Соколов намали на 4:7. Смяната на полетата дойде при 8:4 в полза на Германия. Цветан Соколов не успя в атаката и Германия поведе с 9:4. Нашите сякаш се предадоха и Германия поведе с 11:5, а след това и 12:5. Германия затвори тайбрека с 15:9, а с това спечели и мача с 3:2 гейма.