Българският национален отбор по волейбол започна с победа участието си на Европейското първенство в Полша и Дания. Момчетата на селекционера Камило Плачи биха Чехия с 3:1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:21) в мач от Група D.

Рано-рано “лъвовете” показаха кой ще е господар в залата в полския град Гдиня. Дръпнахме до 11:5 след страхотни блокади на Соколов и единична на Николов. Треньорът на чехите Стюарт Бернард направи опит с чести смени да промени нещата на терена, но българите увеличиха преднината си до 16:9 след нова атака на Соколов. България поведе с 18:11 след атака в аут на Томаш Хиски. Николов и Скримов докараха нещата до 20:12. Троен български блок и такъв на Георги Братоев направиха резултата 24:15. Конечни после изпрати една атака в аут и донесе успеха на България в първия гейм с 25:15.

Втората част протече почти по същия сценарий. Поведохме с 8:5 при първото техническо прекъсване след блокаут на Соколов, а при второто резултатът беше 16:8 след атака на Цецо по правата. Методично “лъвовете” трупаха точките си, а чехите не можеха да намерят решение срещу противниковите атаки. Нито ми миг не допуснахме намаляване на преднината. Йосифов директно от ас реализира решителна точка за 22:17, което окончателно Чехия, а Виктор продължи с още един ас и с друг отличен сервис, правейки резултата 24:17. Затворихме гейма на 25:18 след атака на Алексиев по правата и поведохме с 2:0.

Чехите се хвърлиха “ва банк” в третия гейм и набързо и като на шега поведоха със 7:1. Чак тогава българите се събудиха и започнаха да наваксват пасива си. При 8:13 в игра се появи Николай Пенчев. Приближихме се най-много до 15:18, но добрата игра на сервис на съперника продължи. Чак тогава Конечни сбърка едно отиграване на единичен блок и намалихме до 17:19. Две блокади срещу Цецо Соколов дадоха комфортен аванс на чехите от 22:18. Ас на Скримов между двамата посрещачи ни даде глътка въздух – 21:23, но за кратко. Чехия спечели третата част от мача с след атака на Щокър по правата - 25:22. В четвъртият гейм имаше само един отбор – българският. Нашите се мобилизираха, изчистиха грешките при сервис и посрещане, поведоха с 6:0 и тотално отказаха съперника от опита за обрат.

Важни точки на Соколов и Братоев накараха треньора на чехите да поиска прекъсване при 13:5 за България. Скримов направи ас за 14:5, Алексиев и Николов ни позволиха да поведем с 16:7 при второто техническо прекъсване. Оттук до края на гейма българското надмощие продължи, за да затвори Николов и мача с 25:21.

В досегашните пет срещи между двата тима на континентален шампионат, българите имат четири победи. Единствената загуба е през 2001 г. - 1:3, като тогава чехите са домакин на турнира.

Групата ни е доста тежка, тъй като в нея попадна олимпийският шампион и победител в Световната лига Русия, както и трудният за нас тим на Германия. Утре от 16,00 играем именно с Бундестима. Както е известно първият в класирането се класира директно за четвъртфиналите.

Чехия - България 1:3 (15:25, 18:25, 25:22, 21:25)

Резерви:  Иржи Крал, Михал Фингер, Камил Баранек, Ондрей Була, Адам Бартош
Резерви: Николай Пенчев, Валентин Братоев, Данаил Милушев, Теодор Тодоров, Добромир Димитров
Селекционер: Стюърт Бернард (Холандия)
Селекционер: Камило Плачи (Италия)

ДОСЕГАШНИ СРЕЩИ С ЧЕХИЯ НЕ ЕВРОПЕЙСКО ПЪРВЕНСТВО
1995 (Гърция) 3:1 (12:15, 15:7, 15:8, 15:9)
1997 (Холандия) 3:2 (5:15, 15:10, 15:11, 10:15, 15:11)
2001 (Чехия) 1:3 (22:25, 20:25, 25:20, 20:25)
2009 (Турция) 3:1 (25:19, 23:25, 25:20, 25:17)
2013 (Полша) ....
Баланс: 4 мача, 3 победи за България, 1 победа за Чехия, г.р. 10:7
Заб.: Мачовете са само за европейски първенства, като не са посочените срещите с Чехословакия. В скоби е посочен домакинът на съответното европейско първенство.