Българският национал Иван Иванов и Базел обърнаха Челси за успеха с 2:1 като гост в мач от Група “Е” на Шампионската лига. По този начин швейцарският шампион вгорчи първи мач на Жозе Моуриньо начело на “сините” в турнира след завръщането му на “Стамфорд Бридж” през лятото.

Това беше първа домакинска загуба за лондончаните в груповата фаза на Шампионската лига в последните им 30 мача. Базел пък си върна на “сините” за отпадането от Челси на полуфиналите на миналия сезон на Лига Европа.

Оскар даде аванс на домакините точно преди почивката, когато се измъкна от опеката на Иван Иванов и с диагонален удар прати топката във вратата на Ян Зомер. Той удари греда и малко след почивката, но през втората част гостите бяха по-добрият отбор.

Мохамед Салах изравни в 71-ата минута. Десет минути по-късно основният голаджия на Базел Марко Щрелер донесе изненадващата победа на тима си, след като на близката греда с глава засече центриране на Кай Фосер.

Челси – Базел 1:2
1:0 Оскар (45), 1:1 Мохамед Салах (71), 1:2 Марко Щрелер (82)

челси_1.jpgЧелси: Петър Чех, Бранислав Иванович, Ашли Коул, Давид Луис, Гари Кейхил, Франк Лампард (76-Демба Ба), Оскар, Марко ван Гинкел (76-Джон Оби Микел), Еден Азар, Вилиан (67-Хуан Мата), Самуел Етоо

basel.jpgБазел: Ян Зомер, Иван Иванов, Кай Фосер, Фабиан Шер, Бехранг Сафари, Валентин Щокер (82-Арлинд Айети), Фабиан Фрай, Марсело Диас, Мохамед Салах (88-Таулант Джака), Марко Щрелер, Джовани Сио (65-Матиас Делгадо)