Амбициозният тим на "Ботев" (Пловдив) показа, че е един от фаворитите за спечелването на Купата на България, записвайки впечатляваща победа в първия си мач в тазгодишното издание на турнира. Избраниците на Станимир Стоилов размазаха с 6:0 Нефтохимик и вече могат да се считат за сигурни участници на 1/8-финалите. Реваншът следващия месец (23 октомвир) в Бургас ще бъде протоколен, след като "жълто-черните" си свършиха работата днес.

С хеттрик за изразителната победа се отчете направилият много силен мач Луис Педро. Две попадения добави появилият се на смяна Станислав Костов, а един гол реализира и героят от пловдивското дерби Абел Анисе.

Така феновете на "канарчетата" имаха още по-голяма радост днес, след като по обяд бяха зарадвани с откриването на новата модерна тренировъчна база в Коматево. Още от сутринта в "Ботев" кипеше празнично настроение, което предвещаваше победата над Нефтохимик. Тя дойде много лесно, след като избраниците на Станимир Стоилов тотално размазаха представилия се трагично съперник от Бургас.

Мъри направи три промени в стартовия състав за днешната среща в сравнение дербито с Локомотив (Пловдив), спечелено с 2:0 след двата гола на Абел Анисе. Извън стартовите единадесет сега останаха Веселин Минев, Вандер Виейра и наказаният Борис Галчев, а вместо тях срещу Нефтохимик започнаха съответно Артур Енрике, Луис Педро и Георги Сърмов.

Напълно според очакванията "Ботев" взе инициативата още с първия съдийски сигнал. „Канарчетата” установиха сериозно териториално и игрово приемущество и владееха продължително топката в опитите си да пробият сгъстената отбрана на гостите. От своя страна Нефтохимик рядко успяваше да прехвърли топката в полвината на „жълто-черните” и за цяло полувреме бургазлии не отправиха нито един удар по посока на Адам Стаховяк.

В началните 20-ина минути възпитаниците на Стоилов също не застрашиха противниковата врата и опасностите за Евгени Караманов се ограничиха само в няколко опита за шут от дистанция. В 23-ата минута обаче Абел Анисе се пребори като лъв с двамата централни защитници на Нефтохимик и подаде към Луис Педро, който засече топката в мрежата за 1:0.

Последваха няколко мелета пред Караманов, опасни удари на Сърмов и Неделев и пропуск на Педро отблизо. В 35-ата резултатът бе удвоен, като този път Анисе и Пердо смениха ролите си и героят от пловдивското дерби се разписа след асистенция на холандеца - 2:0.

Само 4 минути по-късно Педро вкара второто си попадение в мача и осигури класически аванс на своя отбор още преди почивката. Холандецът вкара след заучена комбинация от фаул и с удар от границата на пеналта и щастлив рикошет, топката спря в мрежата за 3:0.

На полувремето Мъри извърши една промяна в състава, като на мястото на Ромарио пусна в игра Вандер Виейра. Втората част започна по-равностойно и в 53-ата минута Христо Лемперов стреля силно на сантиметри над напречната греда. На свой ред "Ботев" организира няколко добри атаки по десния фланг, които завършиха без опасност за Караманов, а удар на Вандер профуча встрани от целта.

Последваха нови два шута – на Луис Педро в аут и на Сърмов в ръцете на вратаря.

В 73-ата минута появилият се на смяна Станислав Костов увеличи преднината на „жълто-черните”. Младият нападател се разписа след отличен пробив и асистенция на Артур Енрике – 4:0.

В минутите след четвъртия гол „канарчетата” пропуснаха още няколко положения, като най-фрапантното беше на Станислав Костов. В 84-ата обаче бившият играч на ЦСКА направи 5:0, разписвайки се отблизо. Още в следващата минута "Ботев" направи 6:0, като Луис Педро оформи първия си хеттрик с жълто-черния екип.

Секунди по-късно Вандер нацели гредата и така преднината от 6 гола на "канарчетата" остана непроменена до последния съдийски сигнал.

"БОТЕВ" (Пд) - НЕФТОХИМИК 6:0
1:0 Луис Педро (23), 2:0 Абел Анисе (35), 3:0 Луис Педро (39), 4:0 Станислав Костов (73), 5:0 Станислав Костов (84), 6:0 Луис Педро (85)

Maчът по минути
6 - Бобан Грънчаров стреля в аут.
17 - Първи сериозен удар към вратата на Евгени Караманов, отправен от Абел Анисе.
23 - topka.jpg ГОЛ! 1:0 за "Ботев" (Пловдив)! Героят от пловдивското дерби Абел Анисе пусна отличен пас към Луис Педро, който със самоотвержен шпагат отбеляза попадение, откривайки резултата в двубоя.
35 - topka.jpg ГОЛ! Домакините удвояват преднината си - 2:0! Анисе бележи, като този път Педро влезе в ролята на асистент. Бившият играч на ЦСКА получи топката в малкото наказателно поле и с топовен изстрел наказа Караманов.
39 -  topka.jpg ГОЛ! 3:0 за "Ботев" (Пловдив)! След пряк свободен удар, капитанът в тази среща Тодор Неделев пусна към Томаш Иршак, който пък изведе чудесно Луис Педро. Холандецът веднага стреля от границата на наказателното поле, топката рикошира и за ужас на малкото фенове на Нефтохимик влезе за трети път в мрежата на вратата им.

43 - Силен изстрел на Йордан Христов е спасен от Караманов.
45 - Край на първото полувреме.

46 - smqna.jpg Станимир Стоилов извършва първа смяна. Вандер Виейра влиза на мястото на Ромарио Кортзорг.
68 - Патев влезе грубо в краката на Неделев, съдията даде авантаж и пропусна да оцвети в жълто футболистът на гостите. Капитанът на "Ботев" стисна зъби и продължи игра, след като му беше оказана медицинска помощ.
73 -
topka.jpg ГОЛ! 4:0 за "Ботев" (Пд)! Станислав Костов също наказва гостите от Бургас! Артур Енрике преодоля двама защитници на Нефтохимик, близо до флагчето за корнер, след това влезе в наказателното поле и подаде към непокрития Костов, който от 3-4 метра отбеляза на празна врата.
74 - Уникален пропуск пред вратата на Караманов. Вандер центрира технично, като постави топката на крака на Костов, който вместо да бие от въздуха към вратата на Нефтохимик, се опита да я спре и тя излезе в аут.
84 - topka.jpg ГОЛ! 5:0 за "Ботев"! Станислав Костов бележи второто си попадение в срещата, разписвайки се отблизо.
85 -
topka.jpg ГОЛ! Луис Педро оформя своя хеттрик - 6:0! Станислав Костов отправи силен удар към вратата на гостите, топката обаче рикошира за пореден път, попадна в Луис Педро, който не пропусна отново да се разпише.
86 - ГРЕДА! Изстрел на Вандер среща дясната греда на вратата на гостите.
90 - Добавеното време е 3 минути.
90+3 - Край на мача. "Ботев" (Пловдив) разби Нефтохимик с 6:0 в първия 1/16-финал за Купата на България.

"БОТЕВ" (Пд):  1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 83.Сивард Спрокел, 5.Бобан Грънчаров, 26.Артур Енрике, 16.Томаш Иршак, 17.Абел Анисе (64-18.Станислав Костов), 88.Георги Сърмов, 8.Тодор Неделев (к) (78-20.Филип Филипов), 9.Луис Педро, 22.Ромарио Кортзорг (46-10.Вандер Виейра)
Резерви: 33.Росен Андонов, 3.Елведин Джинич, 14.Веселин Минев, 6.Костадин Дяков, 20.Филип Филипов, 10.Вандер Виейра, 18.Станислав Костов
Треньор: Станимир Стоилов

НЕФТОХИМИК: 86.Евгени Караманов, 20.Юри Иванов, 35.Антон Вергилов, 16.Антон Димитров, 7.Христо Лемперов, 74.Петър Патев, 19.МИхаел Орачев, 32.Любомир Божинов (к), 77.Емануил Манев, 18.Деян Христов, 17.Цветан Илиев
Резерви: 12.Петър Денчев, 22.Кевин Кулибали, 69.Георги Хашев, 4.Диян Лефтеров, 10.Галин Димов, 99.Димитров, 27.Георги Вълчев
Треньор: Антон Спасов