Силвия Дънекова завърши 14-а във финала на 3000 метра с препятствия на Световното по лека атлетика. Златният медал на "Лужники" извоюва представителката на Кения Милка Чейва.

30-годишната Дънекова, която подобри значително националния рекорд на България в сериите, нямаше никакъв шанс на финала и завърши с време 9:58.57 минути, което й отреди предпоследното място.

Чейва грабна световната титла с 9:11.65 минути.

Сънародничката й Лидия Чепкуруй спечели сребърното отличие с време 9:12.55 минути, докато бронзът взе София Асефа от Етиопия с време 9:12.84 минути.

Достигането до финала на 3000 метра стипълчейз е най-силното класиране в досегашната кариера на Дънекова на на голям форум. Миналата година тя беше финалистка и на Европейското в Хелзинки. В края на миналия месец Дънекова спечели и балканската титла на 3000 метра стипълчейз в Стара Загора.

Лекоатлетката ни заслужи комплименти, че стигна финал в Москва и най-вече заради новия национален рекорд, който постави - 9:35.66 минути. Силвия направи сериозна поправка на предишното най-добро постижение в България - 9:42.08 минути на Добринка Шаламанова от 2007 година.

Преди да отлети за Москва Дънекова се надяваше да запише ново лично постижение и евентуално да подобри и националния рекорд, като на практика преизпълни програмата си за Световното.

Световен рекорд - Гулнара Галкина (Рус) - 8:58,81 мин., 2008 г.