ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 2 - ТУК!

Лукойл Академик е шампион на България за 11-та поредна година! "Студентите" надделяха с 86:81 (16:10, 19:21, 23:21, 28:29) срещу "Левски" в решителния пети мач от финалната серия на Националната баскетболна лига.

Интригуващият двубой се игра пред пълните трибуни в Правец, а както по-рано ви съобщихме, фенове на "сините" дори останаха извън "Спортния комплекс", тъй като организаторите не ги допуснаха вътре заради липса на свободни места. Стигна се до грозни сцени и бой между левскари и полиция.

Нервни изблици имаше и на игралното поле, където избраниците на Константин Папазов се бореха до последно срещу коравия тим на домакините. "Сините" баскетболисти много искаха да зарадват верните си привърженици и да им доставят поне малко радост този сезон, в който "Левски" се оказа губещ и на футбол, където изпусна също по драматичен начин шампионската титла и Купата на България.

Опитът на "студентите" обаче си каза думата в решителния мач и след успех с 86:81 избраниците на Сашо Везенков ликуваха, печелейки серията с 3:2 победи.

"Левски" пък за четвърта поредна година губи финалната битка с Лукойл Академик. Последната титла на "сините" датира от 2001 година.

Избраниците на Константин Папазов започнаха мача със серия от 4:0, но домакините отговориха със 7 безответни точки. След това шампионите поведоха с 15:8, а след 10 минути имаха аванс от 6 точки - 16:10. Във втората четвърт играта бе равностойна. "Сините" изравниха - 21:21, като този резултат се запази повече от две минути, след като двата тима не успяваха да си отбележат кош. 49 секунди преди сирената отново имаше равенство - 31:31, но след това Попович реализира, а Веселин Веселинов добави два успешни наказателни удара и Лукойл Академик поведе с 35:31.

Домакините поведоха с 51:42 в третата четвърт, но "сините" отговориха със серия от 8:0. До края на частта "студентите" водеха в резултата и имаха аванс от 6 точки - 58:52, преди финалните 10 минути.

Разликата в полза на тима на Сашо Везенков се запази преди последните 5 минути и неговите възпитаниците поведоха с 68:60. Последваха две тройки за гостите от София, реализирани от Чавдар Костов и Марко Маринович, и "сините" изоставаха само с 2 точки - 66:68, а до края имаше още 4 минути.

Маринович вкара втора тройка за 73:71 за "Левски" минута по-късно, а 2:13 преди сирената имаше равенство - 75:75. Последваха два фаула за Божидар Аврамов, но с кош на Костов "сините" изравниха - 77:77. След това Хийт реализира кош и фаул, а Пантич бе точен и 69 секунди преди края гостите изоставаха само с точка - 79:80. Последва кош на Аврамов, 2 точки за Костов и забивка на Тенчо Банев. 10 секунди преди сирената при 84:81 за Лукойл Томас Масамба бе фаулиран и вкара двата наказателни удара за крайното 86:81.

С най-много точки за днешния успех на "студентите" се отчете Брандън Хийт - 18, 17 добави Дарил Уоткинс, а Веселин Веселинов 13.

За "Левски" по 15 точки реализираха Марко Маринович и Младен Пантич, а 13 добави Чавдар Костов.