Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

Челси триумфира в Лига Европа само година, след като стори същото в Шампионската лига. “Сините” се наложиха над Бенфика с 2:1 на финала в Амстердам. По този начин лондончани станаха първият отбор, носител на двата трофея от евротурнирите в обратен ред.

Освен това Челси е единственият клуб, притежавал едновременно купите от Лига Европа и Шампионската лига. Бенфика загуби седми пореден финал в евротурнирите. По този начин продължи да тегне проклятието на Бела Гутман. Унгарският треньор предрича, че “орлите” никога повече няма да спечелят купа в Европа при напускането си през 1962 г.

Фернандо Торес даде аванс на английския тим след час игра, но малко след това Оскар Кардосо изравни с точно изпълнена дузпа. Бранислав Иванович вкара победния гол за “сините” в добавеното време.

Бенфика започна по-добре мача и имаше няколко възможности за гол при разбърквания в наказателното поле на Петър Чех. Постепенно Челси изравни играта и Франк Лампард можеше да се разпише с удар извън наказателното поле, който подлъга Артур и вратарят на Бенфика трудно изби в корнер.

Втората част отново започна с предимство на португалския тим, а в 51-ата минута гол на Оскар Кардосо беше отменен заради засада. Повторенията показаха, че нападателят на “орлите” беше по-скоро на една линия със защитата на Челси.

В 60-ата минута “сините” откриха резултата. Петър Чех хвърли силно напред, Хуан Мата продължи топката, а Фернандо Торес се справи с Луизао и вратаря Артур, за да вкара във вратата. Само седем минути по-късно Сесар Аспиликуета игра с ръка в наказателното поле, а Кардосо беше точен при изпълнението на дузпата.

В 88-ата минута Франк Лампард с далечен удар разтресе напречната греда на вратата на Бенфика. Във втората минута на добавеното време Челси стигна до победата. Хуан Мата центрира от корнер, а Бранислав Иванович с глава прати топката в мрежата.

По този начин “сините” завършиха сезона със спечелен трофей, след като загубиха финалите на Суперкупата на Европа и Световната клубно първенство, във ФА Къп и Купата на Лигата тимът не стигна до финал, а във Висшата лига лондончани останаха далеч от борбата за титлата.

Най-интересното от мача по минути - ТУК

0:1 Фернандо Торес (60), 1:1 Оскар Кардосо (68-дузпа), 1:2 Бранислав Иванович (90+2)

Бенфика: Артур, Луизао, Есекил Гарай (78-Жардел), Андре Алмейда, Николас Гайтан, Неманя Матич, Енцо Перес, Оскар Кардосо, Едуардо Салвио, Родриго (66-Лима), Лоренсо Мелгарехо (66-Ола Джон)
Резерви: Лопеш, Жардел, Аймар, Урета, Гомеш, Лима, Джон
Треньор: Жорже Жезуш

Челси: Петър Чех, Бранислав Иванович, Ашли Коул, Давид Луис, Гари Кейхил, Сесар Аспиликуета, Рамирес, Франк Лампард, Оскар, Фернандо Торес, Хуан Мата
Резерви: Търнбул, Ферейра, Аке, Микел, Марин, Бенаюн, Моузес
Мениджър: Рафаел Бенитес