Шампионът в Източната конференция Питсбърг победи трудно домакина Ню Йорк Айлендърс с 5:4 след продължение и поведе с 2:1 победи в серията. Крис Кюниц с втория си гол в мача при числен превес в 8:44 минута на допълнителното време донесе успеха на гостите. Паскал Дюпюи, Дъглас Мъри и Жаром Игинла също вкараха, а Сидни Кросби се отличи с три асистенции. Вратарят Марк-Андре Флюри допринесе с 32 спасявания. Ню Йорк поведе с 2:0 в началото на първата третина след голове на Мат Мълсън и Кейси Сизикас, но след това допусна четири безответни гола до края на втората част. Кайл Окпосо и Джон Таварес вкараха за 4:4 още до средата на третата част и мачът трябваше да бъде решен с продължение.

В друг мач на Изток Отава вкара четири гола в третата част и разгроми гостуващия Монреал с 6:1 и също взе аванс от 2:1 победи в серията. Новобранецът Жан-Габриел Паго реализира първия хеттрик в кариерата си, а Даниел Алфредсон добави гол и две асистенции за домакините. Кайл Търис и Якоб Силфверберг също се разписаха, а вратарят Крейг Андерсън направи 33 спасявания. Рене Бърк изравни при числен превес малко преди края на първата третина, но до края домакините доминираха.