Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

Челси е само на крачка от финала в Лига Европа. "Сините" от Лондон победиха Базел с 2:1 като гости в първия полуфинален мач от турнира. Реваншът е след седмица на "Стамфорд Бридж”. В другия полуфинал Фенербахче излъга Бенфика с 1:0. Финалът е на 15 май в Амстердам.

Гостите почнаха по-мобилизирани на "Санкт Якоб парк" и в 11-ата минута Еден Азар изведе Сесар Аспиликуета отдясно, испанецът върна към Франк Лампард, но Ян Сомер излезе и изби топката. Секунди по-късно обаче милост за Базел нямаше. Лампард центрира от корнер, а Бранислав Иванович надскочи всички в наказателното поле и стреля с глава. Топката рикошира в тялото на Виктор Моузес и спря в мрежата - 0:1.
"Сините" подходиха малко по-предпазливо, след като бяха загубили четири от петте си гостувания в Европа. После отново Лампард подаде отлично на непокрития Рамирес отдясно, но шутът на бразилеца не затрудни Зомер. Секунди след почивката Щрелер удари гредата зад Петер Чех. Челси също отвърна с греда. Еден Азар слаломира между Деген и Шер, стигна аутлинията и върна за свободния Торес, който с мощен шут тресна стълба. Хлапето направи и непростим пропуск след пас на Моузес.

Най-скандалният момент в мача дойде в 86-ата минута. Резервата Жак Зуа отклони подаване в пеналта към Марко Щрелер. Нападателят падна на тревата след сблъсък със Аспиликуета. Съдията Краловец побърза да посочи бялата точка. Фабиан Шер изпълни хладнокръвно дузпата и изравни резултата - 1:1.

До края Челси натисна с по-свежи сили и стигна до драматичен победен гол. Първо Зомер се намеси неубедително, Торес стреля в тялото на вратаря, Лампард също не успя да довкара, а Оскар от трети опит прати над вратата. Давид Луис, който трябваше да получи червен картон по-рано в мача, донесе победата на Челси в 4-та минута на добавеното време.

Рамирес си заработи пряк свободен удар на около 20 метра от вратата, а Луис със силен удар в долния десен ъгъл би под плонжа на Зомер, а вратарят и подцени доста ситуацията – 1:2.

Базел нямаше загуба в Лига Европа у дома този сезон, но преклони глава пред все още настоящия европейски шампион. Това беше първо поражение на шампиона на Швейцария срещу английски тим в последните пет мача. Челси може да се превърне в първия тим, спечелил последователно двата най-големи клубни турнира под егидата на УЕФА.

Базел – Челси 1:2

basel.jpg0:1 Виктор Моузес (12), 1:1 Фабиан Шер (87-дузпа), 1:2 Давид Луис (90) челси_1.jpg

Базел: Зомер, Джо Хо, Ф. Деген, Драгович, Шер, Дие (61-Диас), Щокер, Фрай, Салах (71-Д. Деген), Елнени (65-Зуа), Щрелер

Челси: Чех, Иванович, А. Коул, Луис, Тери, Аспиликуета, Рамирес, Лампард (79-Оскар), Азар (71-Мата), Торес, Моузес