Националният отбор на България разби Малта с 6:0 в световна квалификация от група “В”. Хеттрик за нашите вкара Александър Тонев, а по един гол добавиха Ивелин Попов, Емил Гъргоров и Иван Иванов. Двубоят се игра на Националния стадион “Васил Левски” на закрити врати. Причината е наказание, което ни наложи ФИФА за проявен расизъм в мача срещу Дания през есента.

След успеха Италия продължава да е лидер в групата с 10 точки, България е на второ място с 9 от пет мача, по-късно днес играят Чехия и Дания. Във вторник (26 март) националите гостуват на Дания в Копенхаген. Лошата новина за тима ни е, че десният защитник Йордан Минев ще пропусне срещата срещу датчаните, след като днес получи жълт картон.

Любослав Пенев заложи на титулярното каре в защита - вдясно Йордан Минев, в центъра Бодуров и Иван Иванов, а отляво – Веселин Минев. В средата на терена като вътрешни халфове започна Георги Илиев, а пред него играха Владимир Гаджев и Георги Миланов. По крилата действаха Александър Тонев, на мястото на контузения Станислав Манолев, и Ивелин Попов отляво. В предни позиции започна Емил Гъргоров.

Още в 6-ата минута Александър Тонев откри резултата. Емил Гъргоров намери крилото вдясно в наказателното поле и с диагонален удар прати топката във вратата. Две минути след това Гъргоров не успя да засече пред голлинията след подаване на Тонев. Бившият халф на ЦСКА и настоящ на полския Лех Познан беше един от най-активните за националния ни отбор. Освен трите гола Тонев не спря да атакува отдясно и беше в основата на почти всички атаки за “трикольорите”. През цялото първо полувреме националите владееха инициативата, а гостите опитваха с изритани топки да търсят звездата си в нападение Майкъл Мифсуд. В 29-ата минута Георги Илиев стреля опасно, но в последния момент малтиец изчисти топката пред голлинията. В 38-ата минута Александър Тонев покачи на 2:0 след далечен шут и грешка на вратаря Хог, който изпусна топката във вратата си. През първата част добре игра целият ни отбор. Тонев и Ивелин Попов атакуваха по крилата, а Гъргоров се отличи с няколко добри подавания. В средата на терена Гаджев, Георги Илиев и Георги Миланов нямаха никакви проблеми със съперника. Защитата ни нямаше никаква работа, както и вратарят Николай Михайлов.

Ивелин Попов оформи класическото 3:0 в 47-ата минута. Георги Миланов организира атака отляво и пусна успореден пас в наказателното поле, където капитанът прати топката във вратата. В 54-ата минута България поведе с 4:0 след попадение на Гъргоров. Защитник на Малта сгреши в изнасянето на топката, Гаджев я открадна и намери Гъргоров. Халфът стреля и прати топката първо в левия страничен стълб и след това в мрежата. В 56-ата минута Любо Пенев извади Гъргоров и пусна Валери Божинов, който заигра на върха на атаката. Последва единствената лоша новина за “лъвовете”, след като Йордан Минев си изкара жълт картон, заради който пропуска гостуването на Дания във вторник. Минута след това на мястото на Минев влезе дебютантът Радослав Димитров (Славия). В 68-ата минута Александър Тонев оформи хеттрика си за 5:0 в полза на България. Полузащитникът изпрати тупалка, а вратарят Хог отново не беше подготвен, като се хвърли едва, след като топката влетя в мрежата му. В 79-ата минута и Иван Иванов се разписа сред голмайсторите за 6:0. След меле в наказателното поле на Малта Николай Бодуров опита удар от почти нулев ъгъл, вратарят не успя да избие топката, Иван Иванов протегна крак и я прати във вратата.

Двубоят по минути ТУК

БЪЛГАРИЯ - МАЛТА 6:0
1:0 Александър Тонев (5), 2:0 Александър Тонев (38), 3:0 Ивелин Попов (47), 4:0 Емил Гъргоров (54), 5:0 Александър Тонев (68), 6:0 Иван Иванов (79)