Световният шампион във Формула 1 от 2007 година Кими Райконен стартира новия сезон по перфектен начин, спечелвайки Гран При на Австралия. Ледения се представи отлично на пистата "Албърт Парк" в Мелбърн и остави след себе си Фернандо Алонсо с Ферари и Себастиан Фетел с Ред Бул.

33-годишният Райконен и екипът на Лотус бяха избрали много добра стратегия, която се оказа печеливша. С постигнатия успех опитният финландец показа, че ще се бори за титлата през сезон 2013, който се очаква да бъде много интригуващ. Миналата година именно Кими донесе първата победа на Лотус във Формула 1, а любопитното е, че на "Албърт Парк" преди 12 години той печели първите си точки в най-голямата автомобилна надпревара. Днешната победа е 20-а за Райконен във Формула 1.

Завършилият втори в първия старт Фернандо Алонсо също демонстрира силно темпо с новия болид на Ферари, но нямаше шанс да догони Райконен и перфектната му стратегия с две спирания в бокса.

Третото място на почетната стълбичка зае Себастиан Фетел. Трикратният световен шампион потегли от първа позиция, след като се представи на висота в квалификация, но в състезанието се провали, като имаше сериозен проблем с гумите. Райконен оглави колоната в 24-ата обиколка и до края не сдаде лидерството.

Съотборникът на Фетел в Ред Бул Марк Уебър финишира шести на "Албърт Парк", а между двата болида на Ред Бул завършиха Фелипе Маса (Ферари) и Люис Хамилтън (Мерцедес). Топ 10 допълниха състезателите на Форс Индия - Адриан Сутил и Пол Ди Реста, съответно седми и осми, 9-ото място зае Дженсън Бътън (Мерцедес), следван от съотборника на победителя в днешния ден - Ромен Гросжан (Лотус).

Вторият болид на Мерцедес, управляван от Нико Розберг, не финишира, след като германецът отпадна в 27-ата обиколка на състезанието.