"Ботев" (Пловдив) победи с 2:1 Черноморец при гостуването си в Бургас в първия мач от програмата на 18-ия кръг на "А" група. Двубоят се игра пред около 1000 зрители на стадион "Лазур" при непрестанен дъжд, който максимално затрудни футболистите и на двата отбора.

И трите гола паднаха през вторите 45 минути, след като до почивката играта беше равностойна и се водеше предимно в средата на терена. В 60-ата минута Вандер Виейра даде преднина на "канарчетата", реализирайки страхотен гол. В 66-ата Иван Цветков удвои, което почти реши крайния изход от двубоя. До края избраниците на Димитър Димитров-Херо успяха да стигнат само до почетно попадение. Вкара го резервата Милчо Ангелов в 88-ата минута.

С днешния успех "Ботев" продължи победния си ход, след като в миналия кръг поднесе радост на феновете си, надделявайки с 2:0 над "Левски". "Канарчетата" събраха 35 точки и временно се изкачиха на 3-ото място в "А" група, докато Черноморец остана на 7-ата позиция с 27.

За "акулите" днешната загуба е четвърта поредна в първенството.

Наставникът на Черноморец Димитър Димитров-Херо направи четири промени от мача с ЦСКА на "Българска армия" преди седмица, загубен с 0:2. На мястото на Стоян Колев на вратата днес беше Янко Георгиев, а другите, които не попаднаха сред титулярите бяха Георги Терзиев, Милчо Ангелов и Лорис Арно.

Мъри пък направи две промени от победата над "Левски" с 2:0. На мястото на десния защитник Йордан Христов днес на терена бе Ангел Рахов, а Тодор Неделев получи почивка, докато място сред титулярите намери Костадин Дяков.

Два часа преди началото на двубоя над Бургас заваля силен дъжд, който продължи и в хода на срещата, което затрудни футболистите и до голяма степен повлия на качеството на играта. В началото избраниците на Херо и Мъри редуваха грешка след грешка, но въпреки това "Ботев" пропусна две добри възможности да стигне до ранен гол. Първо в 3-ата минута Галчев центрира от фаул на далечната греда, където Ангел Рахов с летящ плонж изпрати топката встрани от целта. В 15-ата „канарчетата” организираха отлична атака по десния фланг, Костадин Дяков, който е бивш играч на Черноморец, подаде пред наказателното поле на непокрития Мариян Огнянов, който обаче стреля покрай лявата сглобка на вратата на домакините.

В 36-ата минута беше първият удар към вратата на "Ботев", пазена от поляк Адам Стаховяк. Преслав Йорданов стреля опасно отдалеч, но встрани от целта.

Гостите стигнаха до няколко статични положения, но не успяха да ги оползотворят, а последната интересна ситуация преди почивката изработи Костадин Дяков. Халфът се пребори за топката, нахлу в наказателното поле, но не успя да центрира добре и така двата отбора се оттеглиха на полувремето при нулево равенство.

Възпитаниците на Станимир Стоилов започнаха доста по-активно втората част. В 48-ата минута Ангел Рахов опита късмета си с шут отдалеч, но кълбото мина високо над вратата. Седем минути по-късно Иван Цветков отправи слабо топката с глава, но не застраши Георгиев. В 58-ата Траян Дянков засече центриране от ъглов удар, но топката прелетя над напречната греда на гостите. Само 2 минути след това "жълто-черните" откриха резултата. Страхотно попадение вкара Вандер Виейра. Бразилецът получи топката от Галчев при късо изпълнение на фаул и от 20-ина метра стреля силно с левия крак, кълбото се отби в напречната греда и влетя в мрежата на домакините - 0:1.

Шест минути след това Иван Цветков удвои, реализирайки 11-ото си попадение от началото на сезона в "А" група. Опитният нападател беше изведен от Томас Иршак зад защитата и озовал се очи в очи срещу вратаря Янко Георгиев, го прехвърли за 0:2.

В 75-ата минута резервата Орелиен Лола бе близо до отбелязването на почетен гол, но стреля право в тялото на Стаховяк. В 82-ата минута полският страж показа страхотен рефлекс след удар с глава на Преслав Йорданов. Все пак две минути преди края полският страж на "Ботев" беше безпомощен и му се наложи да вади топката от мрежата си. Появилият се на смяна за Черноморец Милчо Ангелов се разписа за крайното 1:2. Младежкият национал наказа Стаховяк с изстрел от границата на наказателното поле.

Последната възможност за гол в мача бе пропусната от Мариян Огнянов в самия край и така "Ботев" се поздрави с втора поредна победа в шампионата. "Канарчетата" надделяха срещу "акулите" и през есента, когато за успеха с 2:0 отново бяха точни Вандер Виейра и Иван Цветков.

Мачът по минути - ТУК

ЧЕРНОМОРЕЦ - "БОТЕВ" (Пд) 1:2
0:1 Вандер Виейра (60), 0:2 Иван Цветков (66), 1:2 Милчо Ангелов (88)

ЧЕРНОМОРЕЦ: 43.Янко Георгиев, 2.Траян Дянков, 15.Ванчо Траянов, 20.Яни Пехливанов, 22.Цветомир Цонков (74-14.Милчо Ангелов), 44.Венелин Филипов, 6.Тодор Паланков, 17.Крум Стоянов, 39.Янис Юсеф (46-18.Орелиен Лола), 19.Станислав Дрянов (46-7.Борислав Балджийски), 9.Преслав Йорданов
Резерви: 12.Стоян Колев, 7.Борислав Балджийски, 14.Милчо Ангелов, 18.Орелиен Лола, 21.Александър Башлиев, 78.Лорис Арно
Треньор: Димитър Димитров

"БОТЕВ" (Пд): 1.Адам Стаховяк, 55.Ангел Рахов, 5.Бобан Грънчаров, 83.Сивард Спрокел, 26.Артур Енрике, 71.Борис Галчев, 16.Томас Иршак, 7.Мариян Огнянов, 6.Костадин Дяков (86-8.Тодор Неделев), 10.Вандер Виейра (76-18.Станислав Костов), 19.Иван Цветков
Резерви: 30.Росен Андонов, 3.Асен Караславов, 14.Веселин Минев, 8.Тодор Неделев, 9.Луис Педро, 18.Станислав Костов, 13.Николай Павлов
Треньор: Станимир Стоилов