Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна от турнира в Индиън Уелс. Той отстъпи на №1 в световната ранглиста Новак Джокович с 6:7, 1:6 в мач от третия кръг на Мастърса с награден фонд 5,030,408 долара. За поражението най-вече надделя слабата психическа устойчивост в ключовите моменти - при 5:4, сервирайки за първия сет, Димитров подари гейма, допускайки невероятните четири двойни грешки. В последвалия тайбрек той отново игра далеч под нивото си и до края на двубоя така не успя да се възстанови от обзелите го негативни емоции.

Началото на мача беше великолепно за 21-годишния българин, който започна с два поредни аса, спечели и следващите две точки и спечели първия гейм на нула. Ноле обаче също спечели подаването си на нула и изравни геймовете. В третата част Гришо изпълни отлично при начален удар, който му позволи отново да поведе с 40-0, последва двойна грешка, но при втория си геймбол не сгреши и поведе с 2:1. Последва изключително слаб гейм за световния №1, който допусна две непредизвикани грешки.

След двойна такава се стигна до 0:40 и три точки за пробив пред Григор. Джокович отрази първата, но при втората отново сгреши и българинът поведе с 3:1. После Димитров задържа пробива и си осигури комфортна преднина от 4:1, преди Ноле да намали. Седмият гейм започна трудно за нашето момче, което падаше с 15:30. Последва мощен сервис и печелившо излизане на мрежата за Гришо, който си осигури геймбол. Първата ни ракета пропусна възможността си, но малко по-късно достигна до ново предимство. Последва нова грешка за Джокович и Димитров увеличи преднината си на 5:2. Сърбинът сервира за оставане в първия сет, но допусна двойна грешка за 30:30, преди с воля да завърши за 3:5.

Две двойни грешки на Димитров завързаха интригата в следващия гейм – 4:5 и пробив на Джокович. Голямата звезда в световния тенис взе подаването си, за да изравни геймовете - 5:5. Последва размяна на успешни сервирания и се стигна до тайбрек. В него продължи сривът в играта на българина. След грешки се стигна до 5:0 за сърбина, преди Григор да намали за 2:5. Опитът на Ноле обаче надделя и той си осигури четири сетбола, възползва се от третия и взе сета със 7:6. 45 минути продължи първият сет.

Сърбинът наложи тотално доминация във втория сет. Той успя да пробие Гришо във втория гейм, въпреки че изоставаше с 0:30. Хасковлията сбърка два пъти и допусна и пробив в полза на световния №1. Димитров продължи с грешките и окончателно отстъпи инициативата. Известен проблясък се появи в четвъртия гейм, когато при пасив от 0:30, Гришо успя да измъкне следващите четири разигравания и спря серията на сърбина. Всички надежди за пробив обаче бързо-бързо бяха попарени след пореден гейм на нула за Ноле и нов пробив. Джокович приключи сета с реализирано подаване, а с това взе и мача - 7:6, 6:1 за час и 7 минути игра. Сърбинът няма загуба през 2013 година - 20 поредни победи. В следващата фаза тук Ноле ще срещне представителя на домакините Сам Куери. Гигантът от САЩ надви със 7:6 (6), 6:7 (7), 7:5 австралиеца Маринко Матошевич.

Така Димитров претърпя поражение и при втората си среща с този съперник. Двамата се изправиха един срещу друг през изминалия сезон, когато сърбинът се наложи с 6:3, 6:2 на турнира “Мастърс” в Шанхай миналия сезон. Гришо има още един мач с лидер в ранглистата - с Рафаел Надал през 2009 г., когато отстъпи с 5:7, 6:3, 2:6.

Няколко часа след края на двубоя Гришо и партньорът му Фредерик Нилсен ще срещнат Иван Додиг и Марсело Мело в спор за място на 1/4-финалите на турнира на двойки. Българинът напуска турнира на сингъл с 45 точки за световната ранглиста и 26 000 долара от наградния фонд.

Григор Димитров (Бъл)   Новак Джокович (Сър)