Пари Сен Жермен се добра до четвъртфиналите на Шампионската лига. Тимът на Карло Анчелоти измъкна 1:1 срещу коравия Валенсия у дома в осминафинален мач-реванш. Първата среща на "Местая" завърши 2:1 за френския тим и това се оказа достатъчно за класиране за следващия кръг.

В 15-ата минута бърза контраатака завари неподготвена защитата на Пари Сен Жермен. Триходова комбинация изведе на върха на атаката Роберто Солдадо, който обаче от удобна позиция стреля леко в ръцете на Сиригу.

10 минути по-късно защитникът Али Сисоко проби по лявото крило и центрира опасно пред вратата, но там с рутина и класа се намеси Тиаго Силва и предотврати заплахата. После резервата Ван дер Вил, който се появи на мястото на контузения Жиле, на свой ред притесни отбраната на Валенсия, преди топката да бъде изчистена с дружни усилия.

След почивката “прилепите” почнаха неочаквано агресивно. Първо Бараган опита центриране, после Жонас намери включилия се в атака Сисоко, но в последния миг Ван дер Вил изчисти с шпагат. В 55-ата минута Жонас овладя топката на около 25 метра от вратата и с топовен шут препарира безпомощния Сиригу - 0:1.

Домакините се вдигнаха на щурм и скоро след това успяха да изравнят. Първо Матийо сбърка при изнасянето на една топка, Пасторе я овладя и пусна към Лавеци. Вратарят Висенте Гуаита обаче съобразително излезе напред и изби. В 66-ата минута резервата Кевин Гамейро направи пробив от центъра, надбяга трима от гостите и подаде на Лавеци. Гуаита отрази първия шут на Езекил, но аржентинецът довкара в мрежата за 1:1. ПСЖ игра за последно на 1/4-финалната фаза през 1995 година.

Нито един френски тим не е опазвал вратата си суха в мач срещу Валенсия в евротурнирите (19 срещи). Парижани нямат домакинска загуба в последните си 23 мача в евротурнирите. За последно тимът отстъпи на “Парк де Пренс” на 23 ноември 2006 г. – 2:4 срещу Апоел (Тел Авив) в мач от груповата фаза на Купата на УЕФА. Тимът на Карло Анчелоти допусна само 5 гола в осемте си двубоя в ШЛ през този сезон. Всичките 17 попадение на парижани в Шампионската лига през този сезон бяха реализирани с удари от наказателното поле. Езекил Лавеци вкара пет гола в последните си 4 мача в ШЛ. Той е голмайсторът на ПСЖ в турнира през този сезон.

psg.jpgПСЖВаленсия 1:1
0:1 Жонас (55), 1:1 Езекиел Лавеци (66)

(в първия мач 2:1)

ПСЖ: 30.Салваторе Сиригу, 26.Кристоф Жале (27- 23.Грегъри ван дер Вил), 2.Тиаго Силва, 13.Алекс, 17.Максуел, 20. Клеман Шантом, 29.Лукас Моура (83 -3.Мамаду Сахо), Тиаго Мота (58 - 19.Кевин Гамейро), 14.Блез Матуиди, 27.Хавиер Пасторе, 11.Езекил Лавеци

Валенсия: 13.Висенте Гуаита, 3. Али Сисоко, 14. Антонио Бараган, 22.Жереми Матийо, 18.Виктор Руис, 6. Давид Албелда (46 - 10.Евер Банега), 24.Тино Коста, 21.Даниел Парехо, 8.Софиан Фегули (63 - 11.Пабло Пиати), 7.Жонас, 9.Роберто Солдадо