ЦСКА се изложи тотално при официалното завръщане на Миодраг Йешич и това на самия отбор в Борисовата градина. “Червените” загубиха с 0:2 от Литекс след два гола на албанеца Армандо Ваюши.

Сърбинът направи серия от грешки, които не биха “сътворили” вероятно и най-големите лаици в треньорската професия. Той пусна в титулярния състав множество офанзивни футболисти, които играха на нетипични постове. В първите минути на върха на атаката бе поставен Мартин Камбуров, а Мишел Платини и Анисе действаха като полузащитници, като мадагаскарецът имаше за задача да помага на дефанзивния халф Лукас Саша. По крилата Йешич постави Нюаджи и новото попълнение Игнасио Варела. Липсата на стабилна средна линия в състава на ЦСКА помогна на Литекс и поговорката “Ела, вълчо, изяж ме” стана много актуална.

В ЦСКА нямаше кой да изнася топката, нямаше кой да започва атаките, а видимо бе, че само с един истински халф в лицето на бразилеца Лукас Саша “армейците” ще изгубят средата на терена. Именно заради тактическата неграмотност на Йешич ЦСКА се препъна още на старта на пролетния полусезон.

Още в 6-ата минута Ваюши засече с глава центриране отдясно, след като беше оставен напълно непокрит от Иван Бандаловски. Ситуацията се повтори в 57-ата минута, когато албанецът пак се измъкна от опеката на “червения” капитан и отбеляза второто попадение за ловчанлии.

За първи път в цялата история на мачовете между ЦСКА и Литекс в Борисовата градина “армейците” имаха само едно чисто голово положение през първото полувреме, когато Платини от няколко метра с глава не успя да изравни.

След почивката хаосът в ЦСКА се увеличи, вместо да намалее или да изчезне. Присо влезе на мястото на Нюаджи, но камерунецът направи поредния си голям пропуск, след като от няколко метра ударът му бе избит от вратаря Илко Пиргов.

Йешич продължи с тактическите глупости, вадейки от игра Варела и Платини пускайки на тяхно място при 0:2...дефанзивни футболисти – Кириакидис и Венци Василев.

Така в крайна сметка Йешич уби амбициите на ЦСКА за нещо повече от четвъртото място в първенството, а Литекс напълно заслужено ликува. Тимът на Христо Стоичков, който е най-младият в “А” група, изигра на високо ниво мача. Най-вече тактически. Гостите бяха много стабилни в защита, където над всички изпъкнаха Антон Недялков, Николай Бодуров и Илия Миланов. Халфовете, както вече споменахме, пък бяха улеснени от подаръците на Йешич. Благодарение на тях ЦСКА наруши традицията да играе успешно у дома срещу Литекс. По-лошото е, че "червените" вече отпаднаха от битката за титлата, а както е тръгнало може да останат и извън тройката след края на сезона.

МАЧЪТ ПО МИНУТИ - ТУК!

ЦСКА - Литекс 0:2
0:1 Ваюши (6), 0:2 Ваюши (57)

CSKA_Sofia_logo.svg.pngЦСКА: 12. Томас Черни, 4. Михаил Венков, 6. Пламен Крачунов, 8. Лукас Саша, 11. Иван Бандаловски (к), 14. Серж Нюаджи (46-99. Нджонго Присо), 17. Анисе, 19. Апостол Попов, 22. Мартин Камбуров, 23. Мишел Платини (69-55. Илияс Кириакидис), 70. Игнасио Варела (69-21. Венцислав Василев)
Резерви: 1. Анатоли Господинов, 18. Ивайло Чочев, 21. Венцислав Василев, 25. Ангел Грънчов, 30. Васил Попов, 55. Илияс Кириакидис, 99. Нджонго Присо
Треньор: Миодраг Йешич

634815115157396250.pngЛитекс: 1. Илко Пиргов, 3. Антон Недялков (60-4. Васил Божиков), 6. Симеон Славчев, 9. Исмаил Иса, 14. Армандо Ваюши, 16. Страхил Попов, 17. Георги Миланов, 18. Илия Миланов, 21. Александър Цветков, 23. Небойша Йеленкович (к) (81-15. Томи Костадинов)
Резерви: 30. Евгени Александров, 4. Васил Божиков, 5. Емил Грозев, 7. Ванжер Да Силва, 10. Стенио Жуниор, 15. Томи Костадинов, 27. Момчил Цветанов
Треньор: Христо Стоичков