Мали загуби с разгромното 1:4 от Нигерия в първия полуфинал от турнира за Купата на африканските нации в ЮАР и отпадна от надпреварата.

Мачът на стадион „Моузес Мабхида” в Дърбан премина под диктовката на „суперлорлите”, които поведоха още в 25-ата минута, когато Виктор Моузес асистира на Елдерсон Ечиежиле, реализирал за 0:1. Пет минути по-късно Емануел Еменике изведе Браун Идейе, който покачи на 0:2. Резултатът стана класически в полза на Нигерия в 44-ата минута, когато Еменике вкара за 0:3 след подаване на Огени Онази.

След почивката в 60-ата минута нигерийците тотално съкрушиха своя съперник, след като Джон Оби Микел намери Ахмед Муса, който доведе нещата до 0:4. Почетният гол за Мали падна четвърт час преди края на редовното време, а негов автор стана Шейк Диара, възползвал се от подаване на Диабате и оформил крайното 1:4.

Така Нигерия стана първият финалист на турнира и в мача за титлата ще се изправи срещу победителя от другия полуфинал между дебютанта Буркина Фасо и Гана.

Мали – НИГЕРИЯ 1:4
0:1 Елдерсон Ечиежиле (25), 0:2 Браун Идейе (30), 0:3 Емануел Еменике (44), 0:4 Ахмед Муса (60), 1:4 Шейк Диара (75)