Нигерия се класира за полуфиналите на турнира за Купата на африканските нации, след като победи Кот Д’Ивоар с 2:1. Четврътфиналат между два от фаворитите се игра на стадион „Роял Бафокенг”, а головете бяха дело на Еменике и Мба. Шейк Тиоте вкара попадението за Кот Д’Ивоар.

Мачът започна двуостро, като и пред двете вратис е заредиха положения. Идейе и Виктор Моузес застрашиха вратаря на “слоновете” Бубакар Бари, а Кот Д’Иваор отвърна със задна ножица на централния бранител Сюлейман Бамба.

Шейк Тиоте опита късмета си отдалеч, но много силният му удар бе избит от стража Енияма.

„Супер орлите” поведоха две минути преди почивката с фамозен гол на Еменике. Нападателят застана зад топката при пряк свободен удар, Оби Микел му чукна леко и от 30 метра Еменике изпрати снаряд в мрежата на Бубакар Бари за 1:0.

На почивката Кот Д’Ивоар направи нужните промени и играчите на Сабри Ламуши възстановиха статуквото в 50-ата минута. Дидие Дрогба центрира от пряк свободен удар и на задната греда Шейк Тиоте засече с глава, за да отбележи своя първи гол за националния отбор – 1:1.

12 минути преди края на мача Нигерия стигна до победния гол. Сънди Мба дриблира към пеналта, стреля, топката рикошира в крака на Сол Бамба и параболично прехвърли безпомощния Бубакар Бари за 2:1.

Нигерия ще играе с Мали в единия полуфинал в сряда от 17:00 часа българско време.