Гана изтърва 2 гола аванс и завърши 2:2 с ДР Конго в мач от Група B на турнира за Купата на африканските нации в ЮАР. Така и третата среща от началото на надпреварата не успя да излъчи победител, след като първите два мача от Група А приключиха с нулеви равенства.

Двубоят на „Нелсън Мандела Бей” в град Порт Елизабет предложи доста атрактивен футбол за зрителите, като играчите на ДР Конго бяха доста по-активни и пропуснаха по-изгодни положения през първата част. Въпреки това фаворитът Гана успя да поведе в 40-ата минута, когато халфът на Удинезе Емануел Агиеманг-Баду се възползва от подаване на полузащитника на Ювентус Квадво Асамоя и вкара за 1:0.

След почивката в 49-ата минута самият Квадво Асамоа покачи на 2:0 след чудесна асистенция на халфа на Еспаньол Уакасо Мубарак. „Черните звезди” помислиха, че са си свършили работата и се отпуснаха. Логично „леопардите” натиснаха и в 53-ата минута халфът на Фрайбург Седрик Макиади асистира на Трезор Мпуту, който намали на 2:1. В 69-ата минута ДР Конго получи и правото да изпълни дузпа, реализирана хладнокръвно от нападателя на Андерлехт Диомерси Мбокани за 2:2.

„Леопардите” можеха да стигнат и до победата, но в 85-ата минута Мбокани пропусна от близка дистанция. В четвъртата минута на добавеното 5-минутно продължение на мача Гиан стреля опасно с глава и можеше да донесе победата на Гана, но вратарят Кидиаба хвана топката на голлинията. Така отборите се задоволиха с подялба на точките.

Гана – ДР Конго 2:2
1:0 Емануел Агиеманг-Баду (40), 2:0 Квадво Асамоа (49), 2:1 Трезор Мпуту (53), 2:2 Диомерси Мбокани (69-дузпа)

Гана: 16.Дауда, 4.Пентсил, 21.Бойе, 13.Акаминко, 9.Дерек Боатенг (73 - 6.Анан), 20.Квадво Асамоа, 10.Адомаа (82 – 23.Афул), 22.Мубарак , 8.Агиеманг-Баду, 3.Асамоа Гиан, 7.Атсу (56 – 11.Рабиу)

ДР Конго: 1.Кидиаба, 17.Монгонгу (74 – 21.Закуани), 14.Мабиала, 3.Касусула, 2.Исама, 18.Макиади, 7.Мулумбу, 8.Мпуту, 15.ЛуаЛуа (66 – 11.Канда), 9.Мбокани, 4.Кабангу (68 – 13.Калиютука)