"Левски" най-после успя да победи шампиона Лукойл Академик. "Сините" изненадващо се наложиха с 85:78 срещу "студентите" в дербито на Националната баскетболна лига. Сблъсъкът се състоя в столичната зала "Универсиада". По трибуните имаше около 1000 привърженици на "Левски", които подкрепяха неистово любимците си и накрая бяха зарадвани. След успеха в залата мощно ехтеще името на Константин Папазов, скандирано от доволните запалянковци.

Това е първа победа за “Левски” в дербито на родния баскетбол от почти една година. За последно “сините” надделяха с 92:77 на 27 януари 2012 година в мач за първенство. В следващите седем мача Лукойл Академик постигна седем победи.

Избраниците на Константин Папазов играха на висота през цялата среща, на моменти надиграваха гостите от Правец и заслужено стигнаха до победата. Така двата родни гранда вече си размениха по една победа, а в момента поделят първото място във временното класиране на НБЛ с по 10 успеха и 2 загуби. Това беше и седмата поредна победа на „сините” в тазгодишното първенство.

За днешното дерби Лукойл Академик имаше кадрови проблеми, от които "Левски" се възползва. Заради травми не играха ключовите състезатели Божидар Аврамов и Тодор Стойков.

"Левски" започна с три бързи коша, реализирани от Чавдар Костов и Николай Върбанов за 6:0. „Сините” запазиха малка преднина до средата на първата четвърт, когато Лукойл Академик започна да намаля дефицита си. Малко преди края на периода гостите поведоха, но домакините имаха преднина при 20:18 след края му. Играта продължи да е равностойна в началото на втората част, но серия от 13:3 в полза на „студентите” в средата й ги изведе с 8 точки напред - 33:25. С няколко поредни успешни атаки обаче "Левски" изравни при 38:38, а на почивката резултатът беше 39:38 в негова полза. След кратка размяна на кошове "сините" записаха серия от 7:0 в началото на второто полувреме за 50:43 и въпреки непрестанния натиск на съперника, успяваха да удържат преднината си след две поредни тройки на Марко Маринович в края на третата четвърт. "Левски" беше по-добрият отбор през тези минути и резултатът след третата част доказваше това – 65:59.

Последната четвърт започна с петата в срещата тройка на Павел Маринов, след което последваха още негови точки. Така за секунди разликата беше намалена само на 1 точка. Серията на Лукойл стана 7:0 и така селекцията на Докузовски обърна резултата. Играта вървеше кош за кош до средата на частта, когато всичко започна отначало при 72:72. "Левски" поведе със 79:76 след 4 поредни точки на Марко Маринович, а малко повече от минута преди края Уоткинс и Хийт излязоха за по 5 лични нарушения. Домакините играха стабилно до края и стигнаха до сладкия успех - 85:78.

Най-резултатни за победата на "Левски" бяха Чавдар Костов и Марко Маринович, които вкараха по 20 точки.

"ЛЕВСКИ" - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 85:78 (20:18, 19:20, 26:21, 20:19)