Втородивизионният Балкан (Ботевград) поднесе голямата изненада в днешните 1/16-финали за купата на България , след като отстрани елитния Локо (Мездра) след победа с 1:0 на стадион „Христо Ботев” в Ботевград. Така на 1/8-финалите продължава тимът от Ботевград. Пред около 300 зрители домакините в този мач без легендата Мариян Христов, показаха, че по нищо не отстъпват на гостите, които заедно със Сливен са хитовете в „А” група. Единственото попадение за Балкан реализира капитанът Иван Редовски в 65-ата минута.

През първото полувреме двубоят бе равностоен, като гостите задържаха повече топката, а домакините опитваха да контраатакуват. И двата отбора обаче не създадоха нито едно чисто голово положение през първите 45 минути.

В началото на втората част ботевградчани натиснаха и заиграха много по-добре. В 52-ата минута Филипов от Локо (Мездра) си поведе топката с ръка в наказателното поле, но съдията Радан Мирянов не посочи бялата точка. В 65-ата минута Трифонов от състава на гостите изчисти нескопосано топката, Кирил Кръстев от Балкан я чукна към Редовски, който нахлу отдясно в наказателното поле и отбеляза за 1:0 в долния ляв ъгъл на вратаря на мездренчани Георги Георгиев. В 69-ата минута бе отменен гол на Локо (Мездра), след като страничният съдия маркира засада на Трифонов. Гостите бурно протестираха, тъй като според тях играчът е изскочил зад защитата на Балкан. В 83-ата минута бе последното по-интересно положение пред вратата на Балкан, след като Фаусто бе изведен сам срещу вратаря на домакините, но младият Николов се справи. До края на двубоя „зелено-белите” от Ботевград играха много спокойно, не изпаднаха в глуха защита и съвсем закономерно стигнаха до успеха.

След края на двубоя треньорът на Балкан Стоян Коцев заяви, че няма претенции за съперник на следващия етап, но предпочита Левски или ЦСКА. „Играхме много добре. В началото на второто полувреме съдията не ни даде чиста дузпа. За този успех момчетата няма да получат премии, играха просто за слава. Не сме си поставили кой знае какви цели, както в първенството, така и за купата, всичко с времето си”, каза Кано Коцев.

Спортно-техническият шеф на Локо (Мездра) Георги Бачев, който през цялото време недоволстваше от съдията заяви, че турнирът за купата на България не е бил приоритет на отбора. „Ние помагаме на съдиите, а те какво правят? Стягаме се за първенството и продължаваме”, каза Бачев.
СТЕФАН РАЛЧЕВ/БЛИЦ

Балкан – Локо (Мездра) 1:0
1:0 Иван Редовски (65)

Балкан: 1.Николай Николов, 4.Цветко Иванов, 2.Николай Стоянов, 7.Цветомир Ралков, 11.Христо Арангелов, 5.Алексей Степанов, 22.Григор Стойчовски, 9.Иван Редовски, 10.Кръстьо Иванов (88 – 8.Петър Петров), 14.Георги Иванов (79 – 17.Емил Шаламанов), 21.Кирил Кръстев (90 – 18.Ивайло Стоименов)

Локо (Мездра): 33.Георги Георгиев, 8.Костадин Марков, 25.Тихомир Трифонов, 22.Зоран Цветкович, 28.Филип Филипов, 7.Илия Илиев, 17.Цветомир Валериев (55 – 9.Йордан Стоилов), 23.Виктор Петаков, 11.Красимир Георгиев, 10.Руи Мигел (46 – 20.Владислав Романов), 77. Фаусто

Ботевград, стадион: „Христо Ботев” – 300 зрители
Съдия: Радан Мирянов
Жълти картони: Степанов, Кирил Кръстев (Б); К. Марков, Цветкович, Валеариев (Л)