ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА - ТУК!

"Левски" разби слабака Етър с категоричното 7:1 в мач от 14-ия кръг на "А" група, игран пред едва 1000 зрители на стадион "Георги Аспарухов". В герой за "сините" се превърна Базил Де Карвальо, който вкара 4 попадения за 64 минути на терена. Във вратата на "виолетовите" се разписа и 16-годишният Антонио Вутов, както и Илиян Йорданов. "Сините" дори можеха да се поздравят с още по-изразителен успех, но фрапантни в края направиха Роман Прохазка и Йорданов. Ангел Русев пък си отбеляза автогол. Почетното попадение за гостите от Велико Търново беше дело на Нери.

Избраниците на Илиан Илиев нямаха особени проблеми срещу аутсайдера Етър, очаквано взеха трите точки и отново са на 1 зад лидера Лудогорец, който по-рано днес победи с 1:0 "Ботев" (Пловдив) в скандален мач. За "Левски" това 7:1 е най-убедителния успех от началото на сезона.

За домакинството на "виолетовите" Илиан Илиев направи няколко промени в титулярната си единайсеторка в сравнение с последния шампионатен мач - загубата с 1:2 от Лудогорец. Пламен Илиев, Нуно Пинто и Роман Прохазка се завърнаха в стартовия състав, а по-късно в игра се появиха и младоците Антонио Вутов и Борислав Цонев. Португалският нападател Жоао Силва също получи шанс за изява, но за разлика от конкурента си в атака - Базил Де Карвальо, не успя да се разпише във вратата на слабака от Велико Търново. Илиев отново заложи на схемата 4-2-3-1, като на вратата беше Пламен Илиев, а в защита Мулдер, Ели, Димов и Пинто. В средата на терена действаха Прохазка и Станислав Ангелов, а в ролята на плеймейкър в този двубой влезе Владимир Гаджев, който зае място зад нападателя Де Карвальо. По лявото крило титуляр беше Илиян Йорданов, а по дясното - Кристовао Рамос.

Треньорът на Етър Сердар Даят се довери на Дормушали Саидходжа и Четин Садула в атака, на които помагаше Красен Трифонов и Йоан Пивати. Вратар на гостите беше Павле Владимирович, а в защита играха Ивайло Русев и Милчо Макенджиев - в центъра, Костадин Гаджалов - отляво, и Тико Месина - отдясно. Като вътрешни полузащитници действаха Николай Петров и Ахмед Хикмет.

"Сините" не започнаха много активно срещата. След 10-ата минута обаче домакините вдигнаха оборотите и започнаха да притискат съперника в собствената му половина. Първото попадение падна в 16-ата минута. Тогава Базил Де Карвальо откри резултата с глава, засичайки центриране отдясно на Гаджев. Стражът на "виолетовите" Павле Велимирович се опита да избие, но въпреки това кълбото се оплете в мрежата му.

В 34-ата минута съдията Борислав Колев даде дузпа за "Левски", след като Костадин Гаджалов фаулира Дъстли Мулдер. Де Карвальо реализира за 2:0. Минута след това Четин Садула нацели дясната греда на вратата на Пламен Илиев.

В 38-ата резултатът стана класически. Кристовао Рамос изведе Илиян Йорданов, той стреля, Велимирович спаси, но при добавката Де Карвальо от малък ъгъл оформи хеттрика си, който е негов първи с екипа на "Левски".

На почивката Илиан Илиев изкара капитана Станислав Ангелов, а на негово място заложи на Антонио Вутов. 16-годишният талант заигра зад Базил Де Карвальо, а капитанската лента на Пелето отиде в Гаджев. В 49-ата минута Де Карвальо бе изведен зад защитата на Етър, навлезе в пеналта и стреля, но уцели напречната греда. Само 120 секунди след това резултатът набъбна до 4:0 за домакините. Вутов получи топката от Гаджев, залъга двама играчи на противника около точката на дузпата, след което стреля неспасяемо с левия крак. За младока това е първи гол в официален мач на "Левски". 16-годишният талант от Мездра днес влезе в игра едва за втори път през този сезон в "А" група.

Малко по-късно Гаджев пропусна да вкара. В 58-ата отново Де Карвальо наказа черногорският страж на "виолетовите" - Павле Велимирович. Звездата на "сините" получи топката от Илиян Йорданов и реализира четвъртото си попадение в двубоя - 5:0.

По този начин Базил Де Карвальо увеличи головата си сметка от началото на първенството на 13 попадения. Той е едноличен лидер при реализаторите.

В 64-ата минута Де Карвальо отстъпи мястото си на Жоао Силва и напусна терена под аплодисментите на публиката.

В 68-ата Ивайло Русев си отбеляза автогол след центриране на Рамос и "Левски" поведе с 6:0.

В 72-aта минута Саидходжа се озова на голова позиция отдясно, стреля, но Пламен Илиев спаси. Седем минути по-късно гостите отбелязаха почетно попадение, след като Муши получи топката отдясно, преодоля излезлия вратар на "сините", центрира към далечната греда за Нери, който реализира на празна врата - 6:1.

Последваха два пропуска на домакините. Първо Илиян Йорданов получи топката отляво в пеналта, финтира защитник, но стреля над напречната греда, а след това Прохазка не улучи вратата от добра позиция. В даденото от съдията продължение Антонио Вутов подаде на Илиян Йорданов, който беше непокрит отляво в пеналта и със силен удар прониза Велимирович, за да доведе нещата до крайното 7:1, което е любим резултат на "синя" България.

След постигнатата най-изразителна победа от началото на сезона "Левски" отново се доближи само на точка зад лидера Лудогорец. "Сините" са втори с 34, а шампионите имат 35. Етър остана последен с 8 точки.

Мачът по минути - ТУК

"ЛЕВСКИ" - ЕТЪР 7:1
1:0 Базил Де Карвальо (16), 2:0 Базил Де Карвальо (34-дузпа), 3:0 Базил Де Карвальо (38), 4:0 Антонио Вутов (51), 5:0 Базил Де Карвальо (58), 6:0 Ивайло Русев (68-автогол), 6:1 Нери (79), 7:1 Илиян Йорданов (90+2)

"ЛЕВСКИ"23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мюлдер, 25.Даниел Димов, 3.Ромен Ели, 28.Нуно Пинто, 4.Станислав Ангелов (46-30.Антонио Вутов), 6.Роман Прохазка, 16.Кристовао Рамос, 45.Владимир Гаджев (60-18.Борислав Цонев), 22.Илиян Йорданов, 19.Базил Де Карвальо (64-9.Жоао Силва)
Резерви: 1.Ивайло Василев, 6.Орлин Старокин, 9.Жоао Силва, 18.Борислав Цонев, 30.Антонио Вутов, 31.Марсиньо, 32.Радослав Цонев
Треньор: Илиан Илиев

167.JPG
ЕТЪР: 1.Павле Велимирович, 22.Красен Трифонов, 24.Тико Месина (84-20.Димитър Байдаков), 3.Милчо Макенджиев, 13.Костадин Гаджалов, 15.Ивайло Русев, 4.Ахмед Хикмет (55-5.Азрак-Ясин Махамат), 14.Четин Садула (69-12.Нери), 8.Николай Петров, 91.Йоан Пивати, 29.Дормушали Саидходжа
Резерви: 88.Венцислав Димитров, 12.Нери, 5.Азрак-Ясин Махамат, 17.Николай Николаев, 20.Димитър Байдаков, 19.Благовест Ангелов, 18.Касали Касъл
Треньор: Сердар Даят