ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Милан се класира в елиминационната фаза на Шампионската лига. В мач на живот и смърт “росонерите” биха Андерлехт с 3:1 в Брюксел и се бетонираха на второто място в класирането кръг преди края на борбата в група “С”. Само 15 000 зрители мръзнеха по трибуните на “Констант Ванден Сток”. С най-голяма заслуга за успеха е новото дете-чудо на италианския футбол Стефан Ел Шаарави. 20-годишният нападател буквално разсипа домакините, като вкара гол и направи две асистенции.

Първото полувреме беше скучно и двата тима повече се пазеха. Секунди след почивката обаче Ди Шилио подаде суперпас на Ел Шаарави и той простреля вратаря на съперника Прото за 0:1. Фатална за домакините се оказа 70-ата минута. Тогава холандският защитник Брам Найтинк повали откъсващия се сам срещу вратата Ел Шаарави и веднага получи червен картон от съдията Дамир Скомина (Словения). Секунди след като бяха останали с 10 души, футболистите на Андерлехт получиха и втори гол.

Вкара го един от хората, от които най-малко можеше да се очаква – Филип Мексес, и то по невероятно красив начин. Френският бранител овладя центриране от фаул и от границата на наказателното с феноменална задна ножица препарира безпомощния страж Силвио Прото – 0:2!. Изпълнението на Мексес бе подобно на бижуто, сътворено от Златан Ибрахимович в мача Швеция – Англия (4:2) преди седмица, но може би даже по-трудно и по-красиво. Домакините се опитаха веднага да се отърсят от шока.

В 78-ата минута защитата на “росонерите” прояви престъпно нехайство и остави непокрит резервата Том де Сутер и той от 2 метра просто добута топката зад голлинията и върна своите в мача – 1:2. Мексес пък получи контузия при предхождащата гола ситуация и трябваше да бъде заменен от колумбиеца Сапата. Андерлехт се втурна на яростен щурм към вратата на Милан и се оголи в защита. Тази тактика бе наказана от гостите. След една избита топка Ел Шаарави дриблира близо 30 метра, надбяга защитник в бяло и сервира пас пред голлинията на дебнещия Пато. Бразилецът само чукна топката в мрежата и фиксира крайния резултат 1:3 с един от най-лесните голове в кариерата си.
1_23.jpgАндерлехт – Милан 1:3
0:1 Стефан Ел Шаарави (47), 0:2 Филип Мексес (71), 1:2 Де Сутер (78), 1:3 Алешандре Пато (90+1)

Брюксел, “Констант ванден Сток”
Съдия: Дамир Скомина (Словения)

Андерлехт: 1.Прото, 3.Дешахт, 16.Коуяте, 14.Найтинк, 5.Билия, 19.Клестан, 30.Жиле, 26.Прае (75 – 21.Сутер), 45.Бруно (66 – 17.Яковенко), 25.Мбокани, 11.Йованович (77 – 55.Фернандо)

Милан: 32.Абиати, 76.Йепес, 5.Мексес (79 – 17.Сапата), 2.Де Шилио, 10.Кевин Принс-Боатенг, 34.Найджъл де Йонг, 18.Монтоливо, 8.Ночерино, 21.Констант (73 – 28.Емануелсон), 22.Боян Къркич (67 – 9.Пато), 92.Ел Шаарави